Minimalny wzrost miesięcznego wynagrodzenia. Zarabiasz tyle?

Zdjęcie przykładowe fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Blisko 7,4 tys. zł brutto – tyle we wrześniu wyniosło średnie miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. W stosunku do września zeszłego roku wypłata zwiększyła się o nieco ponad 10 proc.

– Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w okresie dziewięciu miesięcy 2023 r. (narastająco) w stosunku do analogicznego okresu 2022 r. nominalnie wzrosło o 12 proc. – informuje Główny Urząd Statystyczny.

Wzrost nastąpił we wszystkich sekcjach Polskiej Klasyfikacji Działalności. W budownictwie było to 6,9 proc.(najmniej), a w transporcie i gospodarce magazynowej ponad 16 procent (najwięcej).

Według najnowszych gusowskich danych największy wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w stosunku do sierpnia tego roku zanotowała tzw. pozostała działalność usługowa (o 3 proc.).

Najwięcej wciąż można zarobić w sekcji informacji i komunikacji – ponad 12,3 tys. złotych, a najmniej w zakwaterowaniu i gastronomii – ok. 5,5 tys. złotych.

Co z zatrudnieniem?

W sektorze przedsiębiorstw obecnie jest blisko 6,5 mln etatów. – We wrześniu 2023 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się do odnotowanego w sierpniu 2023 r. o 0,1 procenta, podczas gdy w sierpniu 2023 r. względem lipca 2023 r. spadło o 0,2 proc. W skali roku (wrzesień 2023 r. do września 2022 r.) odnotowano przeciętne zatrudnienie na podobnym poziomie – informuje GUS.