Nagroda publiczności dla studentów UJ w programie Samsunga

fot. materiał prasowy

31 marca, podczas oficjalnej gali finałowej w Centrum Nauki Kopernik, poznaliśmy zwycięzców pierwszej polskiej edycji programu Samsunga „Solve for Tomorrow”. Od listopada zeszłego roku młodzi ludzie intensywnie pracowali nad udoskonalaniem swoich projektów z zakresu zdrowia, bezpieczeństwa i klimatu.

Solve for Tomorrow to program edukacyjny Samsung, skierowany do uczniów ze szkół ponadpodstawowych oraz studentów I i II roku studiów pierwszego stopnia. Dzięki SFT młodzi ludzie mogą rozwijać kompetencje przyszłości oraz budować swoje poczucie sprawczości.

W finale pilotażowej edycji programu Solve for Tomorrow w Polsce znalazło się 9 zespołów: 3 w kategorii zdrowie, 2 w kategorii bezpieczeństwo i 4 projekty realizujące wyzwania związane z klimatem. Na ostatnim etapie zespoły odbyły blisko 40 spotkań z wolontariuszami firmy Samsung, którzy wcielili się w rolę mentorów. Zadaniem wolontariuszy było wspieranie zespołów w ulepszeniu  prototypów od strony technologicznej,  testowanie i przygotowanie do prezentacji podczas gali finałowej.

Zwycięskie zespoły

31 marca podczas uroczystej gali finałowej w Centrum Nauki Kopernik jury ogłosiło, że zwycięzcą pierwszej edycji Solve for Tomorrow w Polsce został zespół z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki z Bielska Podlaskiego z projektem „Bezpieczny powrót do domu o każdej porze”. Licealiści zaproponowali innowacyjną aplikację na telefon, która w czasie późnych powrotów do domu umożliwia wysyłanie powiadomień o lokalizacji zaufanym osobom, wyznacza najbezpieczniejszą trasę podróży i pozwala sprawnie wezwać policję.

Drugie miejsce zajęła Akademeia High School z Warszawy za projekt „Wodorosty kontra CO2”, w którym przy wykorzystaniu technologii AI i plantacji wodorostów oczyszcza powietrze oraz tworzy bioplastik. Na trzecim miejscu znalazło się I Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Omieczyńskiego w Gryfinie i ich projekt „Nawóz potrzebny od zaraz”.

Szansę na docenienie najlepszych projektów dostały także społeczności lokalne, oddając łącznie 6628 głosów. Na stronie programu Solve for Tomorrow do 29 marca trwało głosowanie na finalistów. Najwięcej głosów otrzymał zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zbierając 1180 wskazań. Ich projekt „MASK OFF” zwraca uwagę na problem zaburzeń psychicznych  i zakłada stworzenie anonimowej aplikacji, która wyjdzie naprzeciw osobom borykającym się z takimi problemami.