Najpierw szpital, później kolejne budynki?

fot. LoveKraków.pl

Choć to obecnie melodia przyszłości, wiele wskazuje na to, że nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu nie będzie jedyną inwestycją Uniwersytetu Jagiellońskiego w tej dzielnicy. Uczelnia stara się o decyzję lokalizacyjną dla dwóch budynków dydaktyczno-administracyjnych przy ulicy Medycznej. Jak zapewnia Adrian Ochalik, rzecznik prasowy UJ, jest to aktualnie bardzo wstępne rozeznanie.

Uniwersytet Jagielloński rozważa budowę dwóch obiektów dydaktyczno-administracyjnych wraz z infrastrukturą techniczną dla Collegium Medicum. Miałyby one powstać na gruntach przy ulicy Medycznej. W ramach inwestycji utworzonoby także miejsca postojowe dla samochodów czy wiata na rowery.

Jak tłumaczy Adrian Ochalik, rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest to obecnie bardzo wstępne rozeznanie, ponieważ na następne działania będą potrzebne kolejne środki. – Priorytetem jest oczywiście trwająca budowa nowej siedziby szpitala w Prokocimiu, natomiast Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum nawiązując do planów rozwoju uczelni kontynuuje ideę zlokalizowania w Krakowie Prokocimiu Kampusu Collegium Medicum, w ramach którego zostanie stworzona baza do funkcjonowania wszystkich jednostek Wydziału Lekarskiego, Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz Wydziału Farmaceutycznego. Aktualnie procedowane są wnioski o ustalenie inwestycji celu publicznego, w oparciu o które uczelnia będzie mogła opracować koncepcję kampusu – wyjaśnia.

Nowy szpital i nowa komunikacja

W 2019 roku zostanie oddana inwestycja dla Collegium Medicum. W skład kompleksu szpitalnego wejdzie pięć budynków o łącznej powierzchni 499 654,13 m3.  Został on podzielony na moduły: łóżkowy, który pomieści 925 łóżek, diagnostyczno-zabiegowy, operacyjny – składający się z 24 sal operacyjnych, w tym 20 na bloku operacyjnym, dwóch sal hybrydowych oraz dwóch dostosowanych do instalacji telemanipulatorów chirurgicznych; poradni specjalistycznych, których będzie 27 i dydaktyczno-administracyjny. W nim znajdzie się między innymi aula dla 250 osób oraz dwie sale wykładowe dla 50 osób. Zmotoryzowani będą mogli skorzystać z 732 miejsc dla samochodów w parkingu wielopoziomowym oraz 533 stanowiska zewnętrzne.

Nowe inwestycje wymuszają zmiany w układzie komunikacyjnym. Do końca listopada ma powstać koncepcja przebudowy skrzyżowania ulic Wielickiej, Teiligi i Kostanckiego, które będzie obsługiwało nową siedzibę szpitala. Pod uwagę brane są cztery rodzaje dwupoziomowych skrzyżowań. Niezależnie od tego, który wariat zostanie wybrany, konieczne będzie wygospodarowanie dodatkowych pieniędzy. Budowa nowego skrzyżowania nie jest ujęta w wieloletniej prognozie inwestycyjnej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim