Niewybuchy na terenie budowy przy ulicy Dobrego Pasterza

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W kwietniu firma Budimex rozpoczęła budowę mieszkaniówki przy ulicy Dobrego Pasterza 120. Początkowo prace przebiegały sprawnie, jednak kilka dni temu na terenie budowy wykopano niewybuchy. Pociski o długości około jednego metra wraz z działką zabezpieczyli saperzy.

Wszystko zaczęło się 13 kwietnia o godzinie 11.40. Przy ul. Dobrego Pasterza w okolicy osiedla Familijnego i apartamentów Kaskada odkopano dwa niewypały. Na miejsce zdarzenia została wezwana załoga straży pożarnej i policja.

– Okazało się, że w wykopie znajdują się dwa cylindrycznie zardzewiałe przedmioty o długości około 100 cm i średnicy 30 cm. Te dwa przedmioty wyglądem przypominały pociski bombowe. Tak też zostały wstępnie zakwalifikowane. Znajdowały się w wykopie o wysokości około dwóch metrów. Teren wokół został zabezpieczony, ustalono kierownika budowy i osoby odpowiedzialne za wykop – informuje Elżbieta Znachowska z małopolskiej policji.

Policja poprosiła wszystkie osoby o opuszczenie terenu budowy i zaprzestanie prac. W wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał, a teren objęto nadzorem do czasu przyjazdu saperów. Ci zaś zabrali niewybuchy do zdetonowania.

Niewybuchów było więcej

Jak się później okazało, nie były to jedne niewybuchy przy Dobrego Pasterza. Saperzy znaleźli kolejne trzy pociski. Na pewien czas budowa została wstrzymana. Prace zostały wznowione, ale nadal pod nadzorem saperów.

– Rzeczywiście znaleziono pięć niewybuchów, które zostały wywiezione. Prace są prowadzone pod nadzorem oddziału saperskiego. Jeżeli zostaną znalezione kolejne niewybuchy to są osoby, które nad tym czuwają. Sytuacja jest już opanowana, ponieważ saperzy zabezpieczyli teren. Budowa była czasowo wstrzymana, jednak teraz nie ma już takiej potrzeby – informuje Andrzej Miś z biura prasowego Budimex.

Niewiele szczegółów

Budimex jest właścicielem działki od 2006 roku. Oficjalnie nie wiadomo, co dokładnie powstanie przy ulicy Dobrego Pasterza. Według informacji ze strony internetowej biura projektowego Ucees, ma powstać 489 mieszkań i 12 lokali usługowych o łącznej powierzchni około 22,500 mkw.