Nowa plaża nad Wisłą. „Projekt jest przepiękny”

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Blisko dziewięć miesięcy na pozwolenie na budowę czekał inwestor, który ma realizować plaże nad Wisłą. Niedługo ruszają pierwsze prace przygotowawcze.

W lipcu zeszłego roku, zgodnie z umową, powinna funkcjonować miejska plaża na bulwarach w okolicach budynku dawnego hotelu Forum. Z uwagi na przedłużające się formalności nowe miejsce rekreacyjne dla krakowian powstanie jednak dopiero w tym roku.

Inwestor, czyli współwłaściciel Balonu Widokowego, długo oczekiwał na uzgodnienia z Wód Polskich i pozwolenia wodno-prawne. Ostatecznie wszystkie zgody zostały wydane i Urząd Miasta Krakowa wydał pozwolenie na realizację inwestycji w połowie stycznia tego roku.

Wkrótce ruszą prace przygotowawcze

W tym miesiącu ma się pojawić już ogrodzenie placu budowy. – Rozpoczynamy proces budowlany 1 marca tzn. ogrodzenie, oznaczenie i zabezpieczenie terenu budowy oraz organizację placu, a następnie tyczenie w terenie przez geodetę pod wykop – mówi Marek Gala, prezes zarządu spółki Balon Widokowy.

Firma kompletuje obsadę zarządzająca budową, w której znajdzie się również archeolog. – Następnie ogłosimy szybki przetarg na wybór firmy budowlanej, gdyż bez pozwolenia na budowę nie było to możliwe. Po wyborze (sądzę, że zgłosi się wiele firm, bo projekt jest bardzo prestiżowy i dający możliwość pokazania swych możliwości) przystąpimy od razu do właściwych prac – stwierdza prezes Gala.

Projekt jest przepiękny i liczymy, że plaża wpisze się na kilkadziesiąt lat w stały pejzaż Krakowa. Jest to naprawdę unikalne miejsce i to nie tylko w skali naszego kraju

– przekonuje Marek Gala.

Potencjalne problemy

Inwestor zwraca uwagę, że sporym utrudnieniem jest zamknięcie dojazdu od ul. Ludwinowskiej. Jest to związane z rozpoczęciem prac nad budową nowej kładki. Firma zamierza porozumieć się z urzędnikami i wypracować nowy plan organizacji ruchu wraz z dojazdem na plac budowy.

– Liczę, że jeśli nie będzie po drodze (bo proces jest wieloetapowy) niespodziewanych przeszkód, to jeszcze w tym roku nowy punkt typu „must see” pojawi się obok Balonu Widokowego na mapie miasta i będzie cieszył mieszkańców Krakowa oraz turystów – podkreśla Marek Gala.

Co tam będzie?

Dwie firmy – Balon Widokowy i Forum – wygrały przetarg na 15-letnią dzierżawę części Bulwaru Wołyńskiego. Zgodnie z warunkami, ma tam powstać plaża o powierzchni 700 mkw., plac zabaw i całoroczny obiekt z funkcją gastronomiczną i socjalną, gdzie znajdą się toalety, przebieralnia czy wypożyczalnia sprzętu sportowo-rekreacyjnego. W projekcie pojawiły się również drzewa. Miesięcznie opłata za dzierżawę wynosi 14,5 tys. złotych.