Obniżka cen paliw. Na Orlenie litr benzyny kosztuje 5,2 zł

Orlen przy ul. Włóczków w Krakowie fot. Patryk Salamon/LoveKraków.pl

Jeszcze w poniedziałek litr benzyny na stacji Orlenu przy ulicy Włóczków kosztował 5,92 zł, dziś cena spadła o 72 grosze.

 Od dziś (1 lutego) obowiązuje nowa stawka VAT na paliwo: w wyniku decyzji parlamentu została obniżona z 23 do 8 procent. To spowodowało, że za litr benzyny na stacji Orlenu przy ulicy Włóczków (Zwierzyniec) zamiast 5,92 zł dziś trzeba zapłacić 5,20 zł. Litr ropy kupimy za 5,24 zł, a jeszcze wczoraj kosztował 5,97 zł.

Obniżek cen powinniśmy spodziewać się również w sklepach spożywczych. Od wtorku, 1 lutego, obowiązuje przepis nakazujący obniżenie podatku VAT na żywność do 0%.

Urzędnicy zapowiadają, że przedsiębiorcy mogą spodziewać się kontroli. – Wstępne rozeznanie wysokości cen zostało już przez nas przeprowadzone w ubiegłym tygodniu. Każdy kolejny monitoring będzie dokonywany co tydzień. Inspektorzy sprawdzają ceny towarów spożywczych, jak np. produkty mleczne, zbożowe, mięsa, warzywa, owoce czy artykuły dla dzieci – wyjaśnia LoveKraków.pl Joanna Jahn-Machowska, małopolska inspektor inspekcji handlowej.