Osiedle dobre dla planety? Deweloper się postarał [ZDJĘCIA]

fot. materiał inwestora

W listopadzie ruszyły prace ziemne na budowie osiedla Safrano przy ul. Krokusowej na Borku Fałęckim. Najnowszy projekt dewelopera Cordia będzie liczył blisko 100 mieszkań i ma obfitować w szereg proekologicznych rozwiązań.

Projekt wyróżnia nacisk na jakościowe i proekologiczne detale – twierdzi deweloper. Znajdą się w nim m.in. nasadzenia roślin oczyszczających powietrze, nawiewniki antysmogowe i okna o podwyższonej izolacji akustycznej.

Na osiedle Safrano składają się dwa, sześciopiętrowe budynki. Znajdzie się w nich 99 mieszkań. Wszystkie są wyposażone w balkony lub ogródki. Zakończenie budowy planowane jest na drugi kwartał 2023 roku.

Osiedle dobre dla planety?

Projekt osiedla Safrano zakłada posadzenie setek roślin wypełniających przestrzenie między budynkami. – Na obfitą zieleń w projekcie składają się przede wszystkim wyselekcjonowanie gatunki roślin, które cechuje zwiększona efektywność oczyszczania powietrza, np. cisy odmiany „Hillii”. Gatunek ten wyróżnia się możliwością pochłaniania zanieczyszczeń również poza okresem wegetacyjnym, czyli jesienią i zimą – czytamy w komunikacie dewelopera.

Naturalne rozwiązania mają być również obecne na placu zabaw, gdzie powstanie altana z żywej wierzby. Do tego zaplanowano zielone dachy, które ograniczają nagrzewanie się budynków i redukują zanieczyszczenia, a także zatrzymują wody opadowe. – Badania wykazały, że 1 mkw. powierzchni traw na dachu pokrytym roślinnością jest w stanie pochłonąć w ciągu roku 0,2 kg pyłów z powietrza. Zdolność do takiego dachu do zatrzymywania wody to z kolei aż 70-90% – przekonuje deweloper.

– Coraz więcej osób szukających mieszkania zwraca uwagę na bliskość terenów zielonych i zagospodarowanie przestrzeni na osiedlu. To nie tylko efekt pandemii – to globalny trend, którego rozwój obserwujemy już od jakiegoś czasu. Świadomość ekologiczna i zdrowotna Polaków rośnie, a wraz z nią popyt na takie rozwiązania jak łąki kwietne, zielone dachy, naturalne ogrodzenia, ogrody deszczowe i inne zielone elementy architektury – mówi Michał Melaniuk,Cordia Polska.

Oświetlenie na osiedlu reaguje na ruch i ilość światła, oszczędzając energię, a na podziemnym parkingu przewidziano miejsca postojowe z możliwością ładowania samochodów elektrycznych. Zgodnie z najnowszym trendem, który zwiastuje odwrót od zamkniętych osiedli, teren Safrano będzie otoczony nie murem, a naturalnym żywopłotem.

Generalnym wykonawcą Safrano jest firma Grimbud, a za projekt odpowiada krakowska pracownia 3D Architekci.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Łagiewniki-Borek Fałęcki