Osuwisko przy Banacha. Deweloper chciał zrzucić winę na miasto

Budynki przy ul. Banacha, listopad 2023 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Warunki geotechniczne podłoża i sposób posadowienia obiektu były przyczyną uszkodzenia budynku – wynika z informacji uzyskanych od miejskich urzędników.

Jesienią opisaliśmy problemy, jakie ma deweloper realizujący inwestycję przy ul. Banacha. Klienci spółki Activ Banacha II (spółka dewelopera Activ Investment), która realizuje dwa bloki na Górce Narodowej, zgłaszali problemy z ukończeniem budowy bloku. Pojawiły się informacje dotyczące przechylenia się budynku.

Przedstawiciele firmy potwierdzili, że faktycznie takie kłopoty występują. – Prawdą jest, że w trakcie budowy ujawniło się zjawisko osiadania, z uwagi na specyficzną budowę geologiczną gruntu na tym terenie. Natomiast spółka Activ Banacha II podejmuje wszelkie niezbędne kroki w celu trwałej stabilizacji budynków i dokończenia ich budowy, tak aby możliwe było już wkrótce wprowadzenie się naszych klientów do zakupionych przez nich mieszkań – powiedziała nam Monika Kudełko odpowiedzialna za m.in. kontakty z mediami w spółce.

Deweloper podkreślił, że wraz ze specjalistami opracowuje rozwiązanie tego problemu, jednak sam termin oddania mieszkań przesunie się. Co więcej usłyszeliśmy, że cała sytuacja nie była winą spółki.

Kto odpowiada za osuwisko?

Okazuje się, że o osuwisku wiedziano już latem 2023 roku. Jak informuje Jan Machowski, rzecznik prasowy Zarządu Inwestycji Miejskich, do urzędu właśnie wtedy wpłynęło pismo od przedstawiciela dewelopera.

– Zgłoszono problem uaktywnienia się stoku i powstania osuwiska, do którego to zjawiska – zdaniem przedstawiciela dewelopera – miałaby się przyczynić budowa węzła przesiadkowego na Górce Narodowej – mówi Machowski.

Urzędnicy nie zbagatelizowali sprawy. Teren został skontrolowany przez Geologa Powiatowego i Państwowy Instytut Geologiczny.

–  W trakcie tych czynności nie stwierdzono uaktywnienia się osuwiska na analizowanym obszarze. Co więcej wskazuje się, że przyczyn uszkodzenia budynku mieszkalnego wielorodzinnego należy szukać w warunkach geotechnicznych podłoża i sposobie posadowienia obiektu – informuje Jan Machowski.

Deweloper milczy

22 stycznia wysłaliśmy pytania do dewelopera w związku z powyższymi informacjami, do dnia opublikowania tekstu, nie dostaliśmy na nie odpowiedzi.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały