Poczta Główna przeobrazi się w hotel

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Gmach Poczty Głównej położony u zbiegu ulic Westerplatte i Wielopole stanie się wysokiej klasy obiektem noclegowym. Inwestorzy trzymają szczegóły w tajemnicy, aczkolwiek wiemy, że pod koniec 2023 roku nowy hotel powinien już funkcjonować.

Zeitgeist kupił dla niemieckiego funduszu emerytalnego zabytkowy krakowski biurowiec, w którym mieści się placówka Poczty Głównej. W planach jest kontynuacja wynajmu przestrzeni biurowych do czasu uzyskania pozwolenia na budowę. Celem jest rewitalizacja budynku i stworzenie wysokiej jakości hotelu – czytamy w komunikacie czeskiego funduszu Zeitgeist Asset Management, który parę lat temu kupił budynek od firmy Orange za kilkadziesiąt milionów złotych.

Poczta pozostanie na swoim miejscu. Jak informowaliśmy w maju, placówka Poczty Polskiej nadal funkcjonuje w tym samym budynku, lecz kilka metrów dalej w lokalu przy ul. Wielopole. Placówka została odnowiona i dostosowana m.in. do potrzeb osób niepełnosprawnych. Inwestorzy zapewniają, że siedziba Poczty Głównej będzie w tym miejscu działać, nawet gdy hotel zostanie uruchomiony.

 

„Trzeba to potraktować bardziej jako remont mieszkania”

Gmach Poczty Głównej do tej pory funkcjonował jako budynek biurowy, choć w dużej części pomieszczeń był w ogóle niezagospodarowany. Inwestorzy stoją teraz przed wyzwaniem uzyskania pozwoleń budowlanych i zmiany sposobu użytkowania obiektu na cele hotelowe. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż budynek w całości podlega ochronie konserwatorskiej.

– Aktualnie znajdujemy się w połowie ścieżki do uzyskania pozwolenia na budowę tej najważniejszej części hotelowej w budynku. Po uzgodnieniach z konserwatorem i inwestorami mediów będziemy mogli opracować kompleksowy projekt obiektu hotelowego, który będzie uwzględniał m.in. lokalizację restauracji, układ pokoi, kolory ścian itd. Projekt będzie gotowy zapewne dopiero pod koniec tego roku – mówi w rozmowie z nami Michał Okoń, dyrektor zarządzający Zeitgeist Asset Management w Polsce. Nad projektem hotelu w gmachu Poczty Głównej zajmują się projektanci z pracowni DDJM Architekci.

Należy zaznaczyć, że przebudowa budynku na hotel to wieloetapowy proces administracyjny i budowlany. Mimo że właściwych robót nad hotelem jeszcze nie rozpoczęto, to przygotowania do tego i pierwsze prace trwają od 2020 roku.

– Żeby zrobić w tym miejscu hotel, musieliśmy uzyskać pozwolenia i np. przenieść komorę telekomunikacyjną, co trwało nieco ponad rok. Wkrótce rozpoczną się najtrudniejsze prace, które będą dotyczyć ściśle obiektu hotelowego – wyjaśnia przedstawiciel funduszu.

Dyrektor zarządzający, a także członek zarządu Zeitgeist Michał Okoń tłumaczy, że celem jest odtworzenie wyglądu i piękna budynku, a nie jego modyfikacja. – Projekt jest konsultowany z konserwatorem zabytków do tego stopnia, że kolor ścian pod niego podlega. Nie wolno nam nawet zmienić układu pomieszczeń, więc tak naprawdę wpisujemy się w to, co już tam jest. Należy to traktować bardziej jako remont mieszkania aniżeli budowę – przedstawia inwestor.

Procesy administracyjne Zeitgeist przewiduje zakończyć wraz z początkiem kolejnego roku, co pozwoli generalnemu wykonawcy przystąpić do właściwych prac budowlanych nad hotelem. – Jeżeli zaczniemy w przyszłym roku te prace, to pod koniec 2023 roku powinniśmy mieć piękny nowy hotel przy krakowskich Plantach – dodaje Michał Okoń.

O szczegółach samej placówki hotelowej (marka, operator, liczba gwiazdek itd.) dowiemy się dopiero w drugiej połowie 2022 roku. Z uwagi na lokalizację możemy być jednak pewni, że będzie to hotel z tzw. górnej półki.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto