Roboty i inteligentne kaski wykorzystywane przy produkcji stali. 20 ton w 4 minuty

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

ArcelorMittal Poland chwali się, że wprowadza do procesu produkcji stali automatyzację, robotyzację i technologie cyfrowe, wykorzystuje big data, Internet Rzeczy oraz sztuczną inteligencję.

Wg ostatnich danych Międzynarodowej Federacji Robotyki w 2022 roku instalacja robotów przemysłowych w 27 krajach Unii Europejskiej wzrosła o 6 proc. rok do roku. Jedną z dynamiczniej rozwijających się branż jest przemysł metalowo-maszynowy, który zanotował 17-procentowy wzrost. Także ArcelorMittal Poland stale wprowadza w swoich zakładach nowoczesne rozwiązania.

20 ton w 4 minuty

Jako jeden z pierwszych producentów stali zaczął wdrażać technologię Industry 4.0, by usprawnić procesy produkcyjne, łańcuchy dostaw i co najważniejsze – zwiększać bezpieczeństwo pracy. – Nowoczesne hutnictwo musi iść w parze z nowymi technologiami. Właśnie dlatego już od kilku lat jako ArcelorMittal Poland intensywnie pracujemy nad rozwojem koncepcji Przemysłu 4.0. w naszych zakładach – podkreśla Adrian Wisła, kierownik ds. aplikacji i digitalizacji w ArcelorMittal Poland.

Bardzo dużą rolę we wdrażaniu takich rozwiązań odgrywa Biuro Automatyki, Informatyki Przemysłowej i Modeli. – Stale ulepszamy nasze procesy, wprowadzamy urządzenia, które pomagają nam odciążyć pracowników oraz zoptymalizować produkcję, np. roboty pakujące kręgi zimnowalcowane, ocynkowane i powlekane powłokami organicznymi w zakładach w Krakowie i Świętochłowicach. Taki MultiWrapper, może zapakować krąg blachy ważący do 20 ton w zaledwie cztery minuty! – dodaje.

Na poprawę procesów logistycznych w firmie wpływają również rozwiązania oparte na technologiach „Computer Vision”, na przykład pozwalające na odczyt numerów wagonów w oparciu o algorytmy rozpoznawania obrazów wprowadzone w oddziałach w Zdzieszowicach, Krakowie i Dąbrowie Górniczej. Zastępują one manualną ewidencję składów kolejowych i pozwalają na rejestrację wagonów w czasie rzeczywistym. Jedna z komórek zakładowego utrzymania ruchu specjalizuje się z kolei w przemysłowym zastosowaniu dronów w hutach ArcelorMittal Poland. – Przy pomocy dronów wykonujemy np. ortofotomapy zakładów, które wspomagają procesy logistyczne, monitorujemy też ilość materiałów sypkich na naszych składowiskach – informuje Marcin Abramek, szef zarządzania zakładowym utrzymaniem ruchu w ArcelorMittal Poland.

Rozszerzona rzeczywistość

Potentat branży stalowej inwestuje także w innowacje związane z drukiem 3D. Ta technologia jest w stanie zapewnić alternatywę dla pozyskania trudno dostępnych podzespołów dla instalacji hutniczych. W tym zakresie polskie zakłady współpracują ściśle z działem badań i rozwoju ArcelorMittal Asturias w Hiszpanii. Wśród innowacji używanych przez ArcelorMittal Poland są również gadżety, z których chętnie skorzystałby każdy fan technologii. Przykładem jest inteligentny kask, wykorzystujący tzw. rozszerzoną rzeczywistość, który może być używanym.in. na liniach produkcyjnych do zdalnego wsparcia.

Automatyzacja zakładów to nie tylko szybsze procesy i wydajniejsza produkcja, ale również większe bezpieczeństwo pracy. – Jedną z innowacji jest np. system automatycznego zatrzymywania lokomotywy, alarmujący maszynistę o obecności człowieka w bliskim otoczeniu maszyny. Co więcej, urządzenia przejmują od ludzi zadania wykonywane w trudnych warunkach np. w stalowni i na ciągłych liniach ocynkowania to roboty pracują w bliskiej odległości od ciekłego metalu – mówi Wojciech Koszuta, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.