Rusza rozbiórka Galerii Plaza

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Deweloper Strabag rusza z rozbiórką nieczynnej już od ponad roku Galerii Plaza. Wyburzenia podzielono na dwa etapy, które potrwają łącznie sześć miesięcy. Nowa inwestycja w tej lokalizacji ma być gotowa w 2025 roku.

Po długim czasie oczekiwania i uzyskiwania pozwoleń deweloper Starabag Real Estate w końcu poinformował o rozpoczęciu rozbiórki Galerii Plaza przy al. Pokoju. Nieczynną galerię zastąpi „nowoczesny kompleks kilku obiektów”, który jest na etapie projektowania.

Prace rozbiórkowe Galerii Plaza zostały podzielone na dwa etapy i mają się zakończyć w drugim kwartale 2023 roku. Jak zapowiada deweloper, realizację „wielofunkcyjnego kompleksu” przewidziano na lata 2023-2025.

Teren został przekazany już generalnemu wykonawcy, spółce budowlanej Strabag. W pierwszej fazie robót budynek dawnego centrum handlowego zostanie ogrodzony i w jego wnętrzu rozpoczną się tzw. rozbiórki miękkie. W tym czasie zostaną usunięte między innymi elementy przeznaczone do ponownego użycia lub przekształcenia. Kolejny etap, który potrwa około czterech miesięcy, obejmie rozbiórkę bryły budynku.

– Planujemy zabezpieczyć fragmenty budynku galerii, którym nadamy drugie życie. Znajdą one swoje zastosowanie w częściach wspólnych przyszłej zabudowy i małej architekturze. Przy okazji będziemy mogli zachować część kultowej dla krakowian historii tego miejsca – mówi Łukasz Ciesielski, dyrektor zarządzający STRABAG Real Estate,

Do działek o łącznej powierzchni 80 tys. mkw., na których zlokalizowana jest Galeria Plaza, przynależy również staw Dąbski – bioróżnorodny użytek ekologiczny liczący ponad 20 tys. mkw. Z uwagi na to, jak tłumaczy deweloper, prace budowalne będą prowadzone ze szczególną ostrożnością oraz we współpracy z ekspertami środowiskowymi. Strabag planuje utrzymać charakter tego miejsca w nienaruszonym kształcie i jednocześnie pozostawić je dostępnym dla lokalnej społeczności.

Aktualnie deweloper jest na etapie projektowania inwestycji, która zastąpi centrum handlowe Plaza i analizuje różne warianty zabudowy. Zapowiedział już między innymi modernizację oraz przywrócenie do użytkowania kładki stanowiącej wygodny skrót dla mieszkańców miasta.

comments powered by Disqus