Stalowy gigant będzie budował w Krakowie kompleks oparty na wodorze

Wizualizacja inwestycji fot. Stalprodukt, projekt: Q-Arch

Notowana na giełdzie spółka potwierdziła chęć inwestycji przy ul. Wadowickiej i Tischnera. Powstanie tam kompleks biurowo-hotelowy.

O tym, że spółka chce budować w Krakowie, już pisaliśmy. Natomiast przy okazji sprawozdania finansowego i podsumowania 2023 roku te plany zostały potwierdzone. Stalprodukt poinformował w dokumentach, że na 7,5-hektarowej działce powstaną: biurowiec i zabudowa hotelowa z usługami konferencyjnymi. Decyzja ta jest oparta o analizę krakowskiego rynku nieruchomości oraz jego rozwoju.

Miliardowa inwestycja

W liście prezes spółki i zarazem dyrektor generalny, określa tę inwestycję mianem strategicznej. – Przyjęte kierunki działań strategicznych zakładają także stworzenie nowego segmentu działalności związanego z realizacją inwestycji w budynki komercyjne – informuje Piotr Janeczek.

– W założeniu osiedle ma być neutralne pod względem wpływu na środowisko oraz składać się z nowoczesnych budynków z wysoką oceną BREEAM, zasilanych źródłami kogeneracji (opartej docelowo na „zielonym” wodorze), energią uzyskiwaną z paneli fotowoltaicznych zlokalizowanych na dachach i elewacjach budynków oraz wykorzystaniem pomp ciepła i wody opadowej – informuje firma.

Projekt podzielony jest na dwa etapy: pierwszy zakłada budowę 38 tys. mkw. powierzchni biurowej i 90 mkw. hotelowej. W drugim etapie powstać ma 45 tys. mkw. powierzchni biurowej bądź hotelowej, w zależności od potrzeb rynkowych.

Łączny koszt budowy etapu I szacuje się na ok. 1 mld zł, natomiast łączne roczne przychody etapu I to min. 125 mln złotych – twierdzi zarząd spółki.

Wyniki spółki

W podsumowaniu zeszłego roku prezes Janeczek poinformował, że 2023 rok „przyniósł pogorszenie wyników grupy Stalprodukt. Dotyczy to zarówno kategorii sprzedażowych, jak i wyników finansowych. Znaczące spadki wolumenów sprzedaży odnotowano bowiem praktycznie we wszystkich grupach produktów”.

– Mamy do czynienia ze spadkiem popytu, a równocześnie chińska konkurencja obniża ceny przy wzroście tzw. kosztów środowiskowych. Dochodzimy do pytania: czy da się to udźwignąć i jak to osiągnąć? – zastanawia się prezes.

W przewidywaniach na ten rok Piotr Janeczek przyznaje, że 2024 rok nie przyniesie przełomu w zakresie wyników finansowych grupy i zapowiada mierzenie się z nowymi i trudnymi wyzwaniami, które będą wymagały trudnych decyzji i podjęcia wspólnego wysiłku.

Nowohucki rodowód

Spółka Stalprodukt, bo ona jest inwestorem, powstała w 1991 roku w procesie restrukturyzacji Huty im. T. Sendzimira. Rok później rozpoczęła samodzielną działalność gospodarczą. W 1997 roku weszła na giełdę. W XXI wieku kupiła krakowski Elbud, legnicki Cynk-Mal i Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” w Bukownie. W 2017 roku spółka nabyła czeską firmę GO Steel Frydek Mistek.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze