Tereny zielone przy galerii Bronowice trafią w ręce miasta? Sieć chce dalszych rozmów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Auchan nadal jest zainteresowany sprzedażą działek przy Galerii Bronowice. Miasto musi jednak sporządzić nową wycenę nieruchomości.

Siedem działek przy ul. Stawowej (od strony głównego wejścia do Galerii Bronowice) o łącznej powierzchni przekraczającej hektar należy do spółki Auchan. Po tym, jak w planie miejscowym dla tego rejonu tereny te zostały wpisane pod zieleń publiczną, lokalna społeczność zabiega o to, by miasto odkupiło ziemię i stworzyło park.  – Mieszkańcy wysłali 250 maili do radnych w sprawie poprawki do planu miejscowego, aby te tereny były zielone – przekazał nam latem 2023 roku radny Grzegorz Stawowy.

Urząd złożył propozycję na wykup gruntów w wysokości 3 mln złotych, jednak wtedy spółka nie poinformowała o zaakceptowaniu warunków. Otrzymaliśmy jedynie komunikat o trwających analizach.

Ponowna wycena działek

Zwróciliśmy się do urzędu miasta z prośbą o informację, co aktualnie dzieje się w tej sprawie. – Pismem z dnia 1 grudnia 2023 roku właściciel wystąpił z prośbą o kontynuowanie rozmów w sprawie pozyskania tego terenu przez gminę – mówi Patrycja Piekoszewska z biura prasowego urzędu miasta.

Problem jest jednak taki, że sporządzona w 2022 roku wycena straciła ważność. Teraz magistrat musi wyłonić rzeczoznawcę majątkowego, który dokona ponownej wyceny tych działek. – Po uzgodnieniu warunków finansowych zostaną podjęte dalsze działania w celu nabycia tych nieruchomości – stwierdza Piekoszewska.

Auchan w tym przypadku nie ma zbyt wielu możliwości, ponieważ nawet jeśliby zaskarżył zapisy planu miejscowego do sądu administracyjnego i wygrał, nie będzie mógł realizować żadnych inwestycji na tym terenie z uwagi na plan generalny dla lotniska. Zgodnie z tym dokumentem pozwolenie na budowę nie może być wydane tam, gdzie nie obowiązuje plan miejscowy.

Zwróciliśmy się do francuskiej spółki o komentarz w tej sprawie, jednak do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bronowice