Trzy niedziele handlowe w grudniu. Pracownicy nie są zachwyceni

Wszystko wskazuje na to, że 6 grudnia galerie handlowe będą otwarte fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W środę senat przyjął nowelizację ustawy covidowej, która znosi zakaz handlu w niedzielę 6 grudnia. Ustawa oczekuje teraz na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Podpis prezydenta pod nowelą ustawy, którą poparł sejm i senat oraz jej publikacja w dzienniku ustaw sprawi, że niedziela 6 grudnia będzie niedzielą handlową. Na niedzielne zakupy będziemy mogli wybrać się również tydzień i dwa tygodnie później (13 i 20 grudnia). Jedyną niedzielą niehandlową w grudniu 2020 roku będzie niedziela 27 grudnia.

Wszyscy są „za” z wyjątkiem…

…pracowników i kilku senatorów. Za przyjęciem nowelizacji ustawy bez poprawek podjętej dziś w senacie zagłosowało 86 senatorów, ośmiu było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski był zdecydowanym przeciwnikiem umożliwienia handlu w niedzielę 6 grudnia. Zgłosił poprawkę o wykreślenie tego zapisu z ustawy. – W okresie przedświątecznym są dwie niedziele handlowe. Nie widzę powodu, by tę sytuację zmieniać. Ze względu na koronawirusa rząd wprowadza różne obostrzenia dot. swobody poruszania się, przemieszczania, zasad zachowywania dystansu, więc jest tu pewna nielogiczność. Otwarcie galerii handlowych nawet przy zastosowaniu tych wszystkich sanitarnych obostrzeń może wpłynąć na zwiększenie poziomu zagrożenia zakażania się koronawirusem – mówił Jackowski. Dodał, że część strony społecznej, w tym związek Solidarność był przeciwko zezwoleniu na handel w mikołajki.

Klienci galerii handlowych radują się, ponieważ będą mieli więcej dostępnego czasu na zrobienie zakupów w grudniu. Pracownicy sklepów natomiast nie są zachwyceni. Po całkowitym otwarciu galerii 28 listopada mogliśmy zaobserwować tłumy w sklepach, czy dzięki dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu możemy mieć pewność, że taka sytuacja się nie powtórzy?

– W minioną sobotę mieliśmy bardzo dużo klientów. Ze względu na wprowadzony limit osób w sklepach, nie mogliśmy wpuścić do placówki jednocześnie więcej niż osiem osób, więc mieliśmy długą kolejkę na zewnątrz – mówi pracownica sklepu z dodatkami i biżuterią w jednej z krakowskich galerii handlowych.

Czy dodatkowa niedziela handlowa rozładuje ruch w galeriach?

Pracownica stoiska z kosmetykami w galerii Bonarka mówi, że w dniu ponownego otwarcia galerii nie miała zbyt wielu klientów, natomiast widziała ogromne kolejki do sąsiadujących sklepów z ubraniami i elektroniką. – Ze względu na to, że w listopadzie galerie były zamknięte przez trzy tygodnie, w grudniu muszę przepracować stracone godziny. W niedzielę 6 grudnia mogłabym mieć jedyny wolny dzień w miesiącu. Z perspektywy pracownika, stwierdzam, że otwarcie placówek handlowych 6 grudnia nie jest dobrym pomysłem – przyznaje pracownica galerii.

– Zważając na to, że wiele osób odkłada kupowanie prezentów na ostatnią chwilę, spodziewamy się, że w mikołajki ruch będzie porównywalny do tego w ubiegłą sobotę – ocenia pracownik sklepu z zabawkami i akcesoriami dla dzieci.

Zamknięte w dużej części galerie w listopadzie oraz ograniczenie handlu spowodowało, że 28 listopada ludzie ruszyli masowo na zakupy. – Dodatkowym powodem wzmożonego ruchu były również promocję związane z black friday. Zakładam, że przed świętami ruch będzie jeszcze większy, a otwarcie galerii we wszystkie niedziele  pomoże rozłożyć go na kilka dni – dodaje pracownik galerii.

Zdecydowanie galerie handlowe są najbardziej oblegane w dni wolne od pracy. – Preferuję robić zakupy w weekend ze względu na pracę i obowiązki domowe. Uważam, że w grudniu galerie powinny być otwarte we wszystkie niedziele, aby każdy zdążył zrobić zakupy przed świętami. Według mnie dodatkowa niedziela handlowa pomoże rozładować ruch w sklepach – konkluduje jeden z klientów Bonarki.Czy chcecie powrotu niedziel handlowych?

  • 100%
  • 0%
  • 0%