Urząd czeka na wnioski. Można otrzymać 5 tys. złotych

fot. Krzysztof Kalinowski/Lovekrakow.pl

Tylko do końca grudnia można złożyć wniosek o bezzwrotną pożyczkę w wysokości 5 tysięcy złotych.

– Analizowaliśmy dane otrzymane z Głównego Urzędu Statystycznego, nawet podzieliliśmy firmy na poszczególne dzielnice i okazuje się, że w Krakowie zarejestrowanych i działających przedsiębiorców, spełniających kryteria przyznania bezzwrotnej mikropożyczki 5 tysięcy złotych z Tarczy Antykryzysowej wciąż niestety można liczyć w tysiącach. To jest zaskakujące, zwłaszcza, że końcówka roku jest naprawdę dla wielu branż trudna – mówi Marek Cebulak, dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Ostatni dzwonek

W przesłanym komunikacie prasowy urzędnicy GUP twierdzą, że o pomoc mogą ubiegać się m.in. ponad 1,5 tysiąca zarządców nieruchomości z obszaru Śródmieścia, blisko 700 informatyków i ok 400 przedsiębiorców budowlanych z Podgórza, ponad 300 przedsiębiorców prowadzących usługi gastronomiczne z obszaru Śródmieścia.

– Rozpoczynamy dziś grudzień, a to oznacza naprawdę ostatni dzwonek dla samozatrudnionych i osób pracujących na kontraktach. Wnioski przyjmujemy tylko do końca miesiąca i nie ma możliwości wydłużenia terminów. A na kolejne Tarcze czekamy. Przyznawane przez nas pieniądze otrzymujecie na konto nawet do 2 tygodni od wysłania wniosku. Odliczając okres świąteczny czasu jest naprawdę mało – zaznacza Cebulak.

Pożyczka nie trzeba spłacać

Urzędnicy przypominają, że jedynym kryterium dla uzyskania pomocy jest prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 r. oraz w dniu składania wniosku. Przedsiębiorca nie musi wykazywać spadku przychodów i nie porównuje aktualnej sytuacji do innych miesięcy.

Mikropożyczka jest całkowicie i bez dodatkowych dokumentów umarzana (jedyny warunek – utrzymanie działalności przez 3 miesiące od otrzymania wsparcia), a dodatkowo kwota nie jest uznawana za przychód, co oznacza, że przedsiębiorcy nie mają obowiązku jej opodatkowania. Tę formę wsparcia można również łączyć z pozostałymi narzędziami Tarczy Antykryzysowej.

Wniosek o udzielenie pożyczki najlepiej złożyć za pomocą elektronicznego formularza znajdującego się na stronie praca.gov.pl