W dwa lata biurowce zaleją Kraków

Budowa biurowca Astris przy ulicy Lublańskiej fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Aleja Pokoju 5, renowacja budynku K1 i kolejny etap Bonarka 4 Business E to największe inwestycje biurowe oddane w Krakowie rok temu. Mimo iż w 2015 wybudowano w mieście łącznie 55,8 tysięcy mkw. powierzchni biurowych, wynik ten jest znacznie niższy niż przewidywali eksperci. Na powtórkę w najbliższych latach jednak się nie zanosi. W budowie jest już 30 nowych biurowców.

W ubiegłym roku zakończono w Krakowie budowę sześciu biurowców. Największą ukończoną inwestycją była Aleja Pokoju 5. Powierzchnia użytkowa budynku to aż 13 tysięcy mkw. Kolejne inwestycje oddane w ubiegłym roku to renowacja K1 – 12,3 tysięcy mkw. oraz budynek E w kompleksie biurowym Bonarka 4 Business o powierzchni 10 tysięcy mkw.

– Na krakowskim rynku trwa boom budowlany. Stabilny rozwój sektora nowoczesnych usług biznesowych sprawia, że deweloperzy patrzą w przyszłość z optymizmem. Potwierdza to bardzo wysoki poziom aktywności budowlanej – mówi Ewa Grudzień, analityk Colliers International.

150 tysięcy mkw. w 2016 roku

Aktywność widoczna jest w obecnych poczynaniach deweloperów. Do końca 2015 roku w budowie znajdowało się 30 inwestycji o łącznej powierzchni 258 tysięcy mkw. Według szacunków, do końca 2016 roku zostanie oddane ponad 150 tysięcy kolejnej powierzchni biurowej. W 2017 przybędzie jeszcze około 111 tysięcy mkw.

Zachowanie deweloperów nie dziwi, ponieważ na kolejne powierzchnie biurowe bardzo szybko znajdują się chętni. W 2015 roku inwestorzy zawarli transakcje na 171,2 tysiące mkw. powierzchni w Krakowie, co było rekordowym wynikiem wśród miast regionalnych w Polsce. Niski i stabilny był tez współczynnik pustostanów, który przez cały rok oscylował na poziomie 4%.

Zainteresowanie jest naturalne

Zdaniem Kamila Tyszkiewicza z firmy CBRE niski poziom pustostanów napędza zainteresowanie najemców obiektami, które są obecnie w budowie. Prężnie rozwijający się outsourcing również nie jest bez znaczenia w zachowaniu deweloperów.

– Krakowski rynek biurowy odznacza się jednym z najniższych wskaźników powierzchni niewynajętych. Dodatkowo Kraków uznawany jest za stolicę centrów outsourcingowych w Polsce, co naturalnie napędza zainteresowanie najemców wynajmem powierzchni – wyjaśnia Kamil Tyszkiewicz.