W Krakowie brakuje dziesiątek tysięcy mieszkań. „Najbardziej niekorzystna sytuacja"

Jedna z inwestycji Murapolu fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Według wchodzącej na giełdę spółki deweloperskiej Kraków jest w najbardziej niekorzystnej sytuacji, jeśli chodzi o rynek mieszkaniowy. Brakuje dziesiątek tysięcy mieszkań, a średnia cena za metr kwadratowy działki jest najwyższa w całej Polsce.

Murapol wchodzi na giełdę. W opublikowanym prospekcie emisyjnym pojawił się m.in. opis banku ziemi i charakterystyka sytuacji rynku mieszkaniowego. Okazuje się, że metr kwadratowy działki należącej do firmy w Krakowie jest droższy niż w Warszawie i tym samym najdroższy w całej Polsce.

Droga ziemia

Jak wynika z dokumentu pod koniec września tego roku GK Murapol dysponowała aktywnym bankiem ziemi pod budowę „ok. 19,8 tys. lokali mieszkalnych/użytkowych o łącznej powierzchni użytkowej mieszkań ok. 853,2 tys. mkw. (w tym 64,4 tys. mkw. z przeznaczeniem dla sektora PRS)”.

Największy potencjał ma obecnie Łódź z możliwością budowy blisko 3,8 tys. lokali, Warszawa – 3373 i Gdańsk – 3314. Spółka z obecnie dostępnym bankiem ziemi szacuje, że w w Krakowie może zrealizować 1084 mieszkania.

Jednocześnie cena za metr kwadratowy działki jest najwyższa w Polsce i przekroczyła 2,2 tys. złotych. Nieco taniej jest w Warszawie (2032 zł). Trzeci w stawce jest Lublin z ceną 1,7 tys./mkw., później Gdańsk (1,5 tys./mkw.). W Sosnowcu średnia cena za mkw. należący do spółki wyniosła 282 zł, we Wrocławiu 729 zł, a w Łodzi 973 złote.

„Najbardziej niekorzystna sytuacja”

Murapol przedstawił również sytuację rynku mieszkaniowego w największych miastach. Kraków został scharakteryzowany jako drugi co do wielkości i wartości rynek w Polsce.

Najwyższy poziom sprzedaży został osiągnięty sześć lat temu i – jak widnieje w dokumencie – był możliwy dzięki dość elastycznej podaży, utrzymującej ofertę na poziomie ok. 7,5 tys. mieszkań”. Do 2019 roku sprzedaż utrzymywała się powyżej 10,5 tys. lokali rocznie.

Natomiast w zeszłym roku sprzedaż spadła poniżej 6,5 tys. mieszkań. Ożywienie nastąpiło dopiero w tym roku, kiedy to klienci zakupili 8,1 tys. lokali.

– Z uwagi na nienadążanie nowej podaży względem popytu Kraków znajduje się w najbardziej niekorzystnej sytuacji w kraju (…). Szacowany deficyt wynosi 65-75 tysięcy mieszkań – zauważa spółka.

We Wrocławiu to maksymalnie 40 tys. mieszkań, w Trójmieście 80 tys., w Poznaniu 40 tys., w Łodzi 20 tys., w aglomeracji śląskiej 60 tys. Wybija się Warszawa z określonym deficytem na poziomie między 155 tys. a 185 tys. mieszkań.

Wyniki Murapolu

Deweloper w podsumowaniu trzeciego kwartału poinformował, że sprzedał blisko 2,5 tys. mieszkań (detal, PRS). Zgodnie z ogólnopolskimi tendencjami, liczba ta nie doszła do poziomu sprzedaży z 2022 roku (prawie 2,8 tys. mieszkań). Natomiast wzrost nastąpił w liczbę przekazanych klientom kluczy. W tym roku 3080 lokali trafiło do nowych właścicieli wobec 2649 w analogicznym okresie minionego roku.

Pod koniec września Murapol miał w budowie 62 budynki z ponad 6,2 tys. mieszkań, które powstaną w 15 miastach Polski.