W Krakowie jest 8 jednorożców

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W stolicy Małopolski działa szereg firm technologicznych, ale zaledwie kilka z nich może pochwalić się spektakularnym sukcesem odniesionym na arenie międzynarodowej. A za taki mamy osiągnięcie przez firmę wyceny o wartosci 1 mld dolarów. W Krakowie mamy tych firm 8, z czego 5 jest z branży fintech.

W lutym 2022 roku na świecie funkcjonowało 1000 tzw. jednorożców (ang. unicorns), czyli prywatnych firm o charakterze start-upowym, zajmujących się innowacjami i technologią cyfrową, które przy pomocy funduszy venture capital osiągnęły wycenę spółki na poziomie 1 mld dolarów.

Krakowskie jednorożce

W raporcie Aspire i Motife nt. krakowskiego rynku IT możemy przeczytać, że pod Wawelem działa 8 jednorożców. Firmy te mają w Krakowie swoje siedziby – centra badawczo-rozwojowe i technologiczne. Żadna z nich nie jest polska, ponieważnie mamy jeszcze w kraju żadnego jednorożca z polskim rodowodem. Firmy takie jak eObuwie czy Docplanner są bliskie osiągnięciu statusu pierwszego polskiego jednorożca, choć na oficjalne deklaracje musimy jeszcze poczekać.

– Brainly jest prawdopdoobnie nabliżej osiągnięcia tytułu pierwszego jednorożca z Krakowa. To firma, która stoi za platformą edukacyjną peer-to-peer, która zebrała najwięcej funduszy od inwestorów jako start-up pochodzący z Krakowa – komunikują autorzy raportu Aspire i Motife.

Firmy o statusie jednorożca, działające w Krakowie, to Kitopi (ZEA), Bitpanda (Austria), Revolut (Wielka Brytania), Relativity (USA), SpotOn (USA), BlockFi (USA), Project44 (USA) oraz Zepz (Wielka Brytania).

Bitpanda, Revolut, SpotOn, BlockFi oraz Zepz działają w branży fintech, Kitopi zajmuje się rozwijaniem technologi w zakresie żywienia, Project44 działa w sektorze łańcucha dostaw, a Relativity tworzy oprogramowanie. Wymienionych 5 spółek fintechowych zatrudnia ponad 1,5 tys. inżynierów i specjalistów IT w Krakowie.

– W ostatnim roku w mieście pojawiły się trzy jednorożce – Project 44, Bitpanda oraz BlockFi. Świadczy to o tym, że Kraków jest atrakcyjny zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorstw z różnych branż. Do końca 2022 roku te trzy firmy mają zatrudnić w Krakowie ponad 1000 informatyków – czytamy w raporcie Aspire i Motife.