W Krakowie mieszkania drożeją. Cena za metr kwadratowy wzrosła o 12 procent

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Średnio o 12 proc. więcej w stosunku do grudnia 2022 roku kosztował w lipcu metr kwadratowy mieszkania w Krakowie. Eksperci uważają, że niedługo średnia cena za mkw. w stolicy Małopolski będzie wyższa niż w Warszawie.

Ze wstępnych danych portalu RynekPierwotny.pl wynika, że średnia cena metra kwadratowego w nowym mieszkaniu przebiła 14 tys. złotych. Co ciekawe w innych większych miastach ceny albo się zatrzymały, albo spadły. Np. w Warszawie, gdzie deweloperzy zaczęli budować lokale poniżej średniej w dotychczasowej ofercie z myślą o osobach korzystających z programu „Bezpieczny kredyt 2%”.

– Niestety, czasem deweloperzy mają ograniczone możliwości ze względu na niską dostępność działek, a w efekcie ich bardzo wysokie ceny – mówi Marek Wielgo, ekspert z RynkuPierwotnego.pl. Taka sytuacja jest właśnie w naszym mieście, na co zwracali uwagę deweloperzy. – Nie można wykluczyć, że jeszcze w tym roku Kraków zdetronizuje Warszawę w rankingu najdroższych metropolii – uważa ekspert.

Ale mała podaż gruntów to nie jedyny powód. Jak się okazuje to, że w Krakowie średnie miesięczne wynagrodzenie było najwyższe w kraju, również może być argumentem dla sprzedających mieszkania za podniesieniem ich cen. Podobny wzrost (o 13 proc.) zanotowano w Trójmieście.

Jak wynika z danych, w pozostałych metropoliach podwyżki nie były aż tak drastyczne, co pokazują wykresy.

Ile sprzedali?

Mimo wzrostu cen, deweloperzy nie narzekają, wręcz przeciwnie. W swoich podsumowaniach zauważają realny wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Dane dotyczą całego kraju.

– W pierwszym półroczu 2023 roku sprzedaliśmy 1184 mieszkania wobec 964, które trafiły do nabywców w tym samym okresie ubiegłego roku, co oznacza wzrost o 23 proc. – mówi dla dompress.pl Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży w Develia, spółki działającej również na krakowskim rynku.

Również Atal może się pochwalić wynikiem powyżej 1100 lokali. – Zgodnie z naszymi przewidywaniami w drugim kwartale tego roku kontraktacja wyraźnie wzrosła, m.in. ze względu na łagodniejszą politykę banków w kontekście hipotek, nasz autorski program Czas na mieszkanie oraz nowy rządowy program „Bezpieczny kredyt 2%”. Programy te mocno ożywiły ruch w naszych biurach sprzedaży mieszkań – mówi Angelika Kliś z zarządu spółki.