O ponad 300 procent wzrosła liczba powierzchni magazynowych w Krakowie w ciągu ostatnich 10 lat. Miejsc niewynajętych jednak niewiele, a dostępność magazynów jest ograniczona.
Choć wielkie magazyny na obrzeżach miast nikogo nie dziwią, po wybuchu pandemii przestrzenie zaczęły rosnąć w zaskakującym tempie, także w Krakowie. Jak się okazuje, teraz to tempo nieco spadło. Według danych Newmark Polska, pod koniec pierwszego kwartału tego roku w całym kraju w budowie znajdowało się 2 mln 323 tys. mkw. powierzchni przemysłowej i magazynowej, dwa lata temu ta liczba była dwukrotnie wyższa. Czy to zły znak?
Jak tłumaczy Jakub Kurek, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w Newmark Polska, powodów do niepokoju nie ma. – Jesteśmy w dobrym momencie i rozwijamy się w zdrowym, spokojnym tempie – przekonuje.
I tłumaczy: – Ogromna liczba metrów magazynowych w budowie w 2022 roku była wynikiem nagłych zmian zapoczątkowanych przez pandemię, jak i wojnę w Ukrainie, co przełożyło się na redefinicję globalnych łańcuchów dostaw oraz przenoszenie handlu, pracy i wielu innych aspektów życia do internetu. Niemniej pierwsze rokowania, co do skali wzrostów e-commerce okazały się zbyt wygórowane, chociaż sektor ten nadal rozwija się w dobrym tempie i wynajmuje magazyny. Porównując jednak te 4,7 mln metrów w budowie – tak do lat poprzedzających, jak i kolejnych, możemy stwierdzić, że nie była to norma czy trend długotrwały, a raczej bardzo wyjątkowa sytuacja czy rynkowe anomalia.
Kraków a inne miasta
Według danych podawanych przez Kurka, największa aktywność deweloperów i najemców skupia się na sześciu głównych rynkach – w Warszawie, na Górnym i Dolnym Śląsku, w Polsce Centralnej, Poznaniu i Trójmieście. Na te regiony przypada łącznie ponad 80 proc. nowoczesnych zasobów powierzchni magazynowej w kraju.
Jak na tym tle wypada Kraków? Jak podaje ekspert, w 2023 roku zasoby nowoczesnych powierzchni magazynowych w Krakowie przekroczyły 1 mln mkw. – Jest to wzrost o ponad 300 procent w ostatnich 10 latach, a dostępność magazynów w regionie jest dość ograniczona – mówi.
I dodaje, że współczynnik powierzchni niewynajętych w regionie od kilku lat jest na dość niskim poziomie, na koniec pierwszego kwartału 2024 roku wynosił bowiem 3,9 proc., co przekłada się na niecałe 40 000 mkw. wolnej powierzchni.
– Wolne powierzchnie znajdowały się w pięciu obiektach, w tym tylko dwa, City Logistics Kraków Airport II i Panattoni Park Kraków North I, oferują ponad 10 000 mkw. – mówi, tłumacząc, że najemcy poszukujący większych powierzchni muszą decydować się na planowane czy będące w budowie projekty.
Będzie więcej przestrzeni
Jak podkreśla Kurek, na tle innych rynków magazynowych w Polsce Małopolska charakteryzuje się dynamicznym rozwojem zarówno w kwestii aktywności deweloperów, jak i najemców. – Zainteresowanie magazynami w regionie utrzymuje się na znaczącym poziomie: w ostatnich trzech latach aktywność najemców w Małopolsce przekraczała rocznie 220 000 mkw., a powierzchnie w budowie od 2022 wynoszą średnio 140 000 mkw. rocznie – podaje.
Według szacunków Newmark Polska deweloperzy zabezpieczyli już w Małopolsce grunty pozwalające na realizację kolejnych 0,5 mln mkw., więc zdaniem Kurka prognozy na dalszy rozwój regionu są obiecujące.
– Istniejące, w budowie, jak i planowane magazyny różnią się zarówno wielkością, jak i lokalizacją. Dwa duże, zrealizowane w ostatnim czasie magazyny to GLP Kraków III Logistics Centre (56 300 mkw.) oraz MDC2 Park Kraków South (35 600 mkw.). Mniejsze magazyny zlokalizowane są z reguły w samym Krakowie, a większe w pobliżu granic miasta, np. Modlniczka (największy istniejący park w regionie – GLP Kraków Airport Logistics Centre, ponad 155 000 mkw.), Kokotów, Cholerzyn czy w pobliskich miejscowościach, takich jak Niepołomice, Skawina czy Zakrzów, jak i dalszych: Olkusz czy Nowy Sącz – wymienia.