Wydajemy więcej, kupujemy mniej. Najnowsze dane GUS

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące sprzedaży detalicznej w maju. Choć na zakupy wydaliśmy 1,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie w zeszłym roku, kupiliśmy za to 6,8 proc. mniej towarów.

– Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2023 r. była niższa niż przed rokiem o 6,8 proc. W porównaniu z kwietniem 2023 r. notowano spadek sprzedaży detalicznej o 1 proc.
W okresie styczeń-maj 2023 r. sprzedaż zmalała rok do roku o 5,9 proc. – informuje GUS.

Sklepy z żywnością wykazały spadek o 5,3 proc. w stosunku do zeszłego roku, jednocześnie ceny w tym okresie były o ponad 11,6 proc. wyższe niż w maju 2022 roku.

Jak wynika z danych największy spadek sprzedaży w porównaniu z majem 2022 zanotowały sklepy oferujące m.in. prasę i książki – o 15,2 proc. (w zeszłym roku było to 2,8 proc). Polacy kupili również mnie mebli oraz sprzętów RTV i AGD (spadek o 14,8 proc.), a także o 11,8 proc. mniej paliw (w tym stałych).

Sprzedaż w Internecie

Jeśli chodzi o e-commerce w maju zanotowano wyższą wartość sprzedaży detalicznej przez Internet w cenach bieżących (o 4,1 proc.). – Udział sprzedaży przez Internet w sprzedaży „ogółem” zwiększył się z 8,1 proc.  w kwietniu 2023 r. do 8,5 proc. w maju – informuje GUS. Wzrost sprzedaży zaliczyły takie produkty jak ubrania czy buty, a także książki. Mniej chętnie konsumenci kupowali za pośrednictwem Internetu sprzęty RTV/AGD i meble.

Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem zeszłego roku wzrosły o 13 proc. (przy wzroście cen towarów – o 13,3 proc. i usług – o 12,3 proc.).