Trwa budowa kompleksu The Park Kraków przy ul. Saskiej. Gotowe są dwa budynki, które wynajęto w 80 proc., kolejne dwa mają zezwolenie na budowę, a deweloper potwierdza, że w planach są jeszcze kolejne cztery.
The Park Kraków to druga po warszawskiej Fabryce PZO inwestycja realizowana przez firmy White Star Real Estate i Cain International. Reklamowana jako „samowystarczalny kampus biurowy” planowana była jako 8 budynków o całkowitej powierzchni najmu 100 tys. mkw., z czego każdy z nich ma mieć 6 kondygnacji naziemnych i 2 podziemne.
Biurowce i hotel?
Choć pierwsze dwa budynki powstawały w trakcie pandemii, która zmieniła wiele planów inwestycyjnych (zwłaszcza jeśli chodzi o inwestycje biurowe w związku z przejściem na hybrydowy tryb pracy), dziś deweloper potwierdza, że pierwotne plany są cały czas w mocy – przy ul. Saskiej powstać ma łącznie 8 budynków.
– Cała pierwsza faza projektu jest objęta ważnymi pozwoleniami: istniejące budynki B1 i B2 z pozwoleniem na użytkowanie oraz budynki B3 i B4 z pozwoleniem na budowę. Budynki B3 i B4 o powierzchni ok 12 000 mkw. każdy, powstaną analogicznie do budynków B1 i B2: 2 kondygnacje podziemne oraz 6 kondygnacji naziemnych – podaje nam Agnieszka Kurczych, PR & Marketing Manager w White Star Real Estate. – Na drugą fazę projektu, czyli budynki B5, B6, B7 i B8 wydane zostały decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach w ramach inwestycji polegającej na budowie zespołu budynków biurowych i/lub budynków hotelowych.
Skąd budynki hotelowe w „kampusie biurowym”? Jak tłumaczy Kurczych, plany inwestycyjne dotyczące drugiej fazy są na tak wczesnym etapie, że na ten moment deweloper nie chce jeszcze deklarować ostatecznej funkcji inwestycji, w tej chwili koncentrując się na komercjalizacji pierwszej fazy projektu obejmującej cztery budynki z ważnym pozwoleniem na budowę.
Jak idzie wynajem
W dwóch gotowych już budynkach wiadomo, że przestrzenie biurowe wynajęły między innymi firmy Infogain, Sweco Polska czy AMS. Zapytaliśmy dewelopera jak duża część powierzchni znalazła już najemców. Jak się okazuje, w przypadku dwóch pierwszych budynków to łącznie prawie 80 procent (w przypadku budynku B1 niemal 90 proc., w przypadku B2 niemal 70 proc.).
– Obszar planowanych budynków B3 i B4 stanowi obecnie teren budowy. Jako właściciel i zarządca rozwijającego się kompleksu The Park Kraków prowadzimy rozmowy z aktualnymi i potencjalnymi najemcami – mówi Kurczych. I deklaruje: – Skupiamy się na budowie kompleksu, który odpowie na ich potrzeby, a jednocześnie dostarczy mieszkańcom nowe usługi.
Przedstawicielka dewelopera zapewnia przy tym, że The Park będzie miał „szeroką gamę udogodnień, z których również może korzystać lokalna społeczność”, a kompleks „został zaprojektowany zgodnie z zasadami biophilic design, co – jak potwierdzają badania – wspiera produktywność, kreatywność i wpływa na dobre samopoczucie osób pracujących w takim otoczeniu”. – Cała przestrzeń otaczająca budynki kompleksu została wyłączona z ruchu samochodowego i zaaranżowana dużą ilością rodzimej zieleni, elementami wodnymi i materiałami naturalnymi. Dodatkowo w tym roku zewnętrzne strefy relaksu zostały wyposażone w różnorodne meble zewnętrzne, które służą zarówno wypoczynkowi, jak i pracy na świeżym powietrzu – podaje Kurczych, dodając, że w inwestycji na dachach instalowane są panele fotowoltaiczne, wdrażany jest system optymalizacji zużycia wody, odzyskiwania wody deszczowej, rozbudowywana jest infrastruktura rowerowa, jest też stacja ładowania samochodów elektrycznych.