Zwroty butelek pod specjalnym nadzorem. „Ciężko się nie zirytować, gdy ktoś zarzuca chęć kradzieży złotówki”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jakie zasady oddawania butelek zwrotnych obowiązują w znanej sieci sklepów osiedlowych i czego należy unikać?

W przyszłym roku wejdzie w życie nowy system kaucyjny. Do plastikowych jednorazowych butelek o pojemności do trzech litrów, butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra i metalowych puszek do maksymalnie litra będzie doliczana 50-groszowa kaucja. Kwota ta będzie zwracana, gdy klient odniesie opakowanie do placówki, w której dokonał zakupu.

Zrobieni w butelkę?

Będzie to kolejny element z założenia prostego systemu, a okazuje się, że nadal procedury nie są do końca jasne. Od jakiegoś czasu klienci zgłaszają problemy związane z już działającym procesem zwrotów butelek m.in. od piwa. Zwłaszcza odkąd kaucja została podniesiona do złotówki.

Z takim kłopotem zwrócili się do nas ostatnio klienci jednej z Żabek na Prądniku Białym. Tu warto dodać, że w Krakowie franczyza cieszy się w naszym mieście niezwykłą popularnością i liczba sklepów z płazem w nazwie przekroczyła 400 punktów.

Wracając do kłopotów ze zwrotem. Pierwsza klientka dokonała zakupu dwóch piw w jednym sklepie i chciała oddać butelki bez zakupu towaru w drugim. Przy kasie pokazała paragon, na którym widniał adres sklepu (oba leżą na tej samej ulicy), jednak kasjerka odmówiła wydania dwóch złotych, tłumacząc, że klientka nie dokonała zakupu w tej samej placówce.

Druga sprawa dotyczyła oddania czterech butelek z jednoczesnym zakupem kilku napojów. Kłopot pojawił się jednak wtedy, gdy kasjerka zaważyła, iż nie ma na swoim stanie tego konkretnego smaku piwa. Petent kupował w kasie samoobsługowej i butelka została przyjęta do systemu. – Pani sprzedająca zasugerowała mi oszustwo, twierdząc, że zeskanowałem jedną butelkę trzy raz – mówi klient, prosząc o anonimowość. – Zakończyło się to przyjęciem wszystkich butelek, ale ciężko się nie zirytować, jak ktoś zarzuca chęć kradzieży złotówki – dodaje.

Jakie są zasady?

Zwróciliśmy się do biura prasowego „Żabki” z prośbą o przedstawienie reguł dotyczących zwrotów i czy we wszystkich placówkach są one takie same. – We wszystkich sklepach sieci Żabka obowiązuje standardowa procedura zwrotu szklanych butelek wielorazowych. Zachęcamy naszych klientów do zwrotu butelek szklanych po piwie m.in. poprzez promocję „ekoRABAT” i towarzyszącą jej akcję edukacyjną – informuje biuro prasowe. Rabat wynosi 50 gr i jest doliczany za każdą zwróconą butelkę.

– Jednorazowo obsługa sklepu może przyjąć 20 sztuk butelek. Jeżeli liczba zakupionych piw jest taka sama, jak liczba zwróconych butelek, klient nie jest zobowiązany do przedstawienia dowodu zakupu – dodają przedstawiciele sieci.

Ale…

– Należy jednak pamiętać, że obsługa sklepu może odmówić przyjęcia opakowania, jeśli jest ono brudne, uszkodzone lub w danej placówce aktualnie nie ma miejsca na przechowanie zwróconych butelek. Zgodnie z przepisami Ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi nieprzyjęte mogą zostać również butelki z produktów, których nie można było znaleźć w ofercie sklepu – stwierdza biuro prasowe Żabki.

Sieć sklepów potwierdza również kwestię związaną z samym zwrotem butelki. Jeżeli chce się oddać, należy zrobić to po okazaniu paragonu w tym samym sklepie, gdzie towar został nabyty.