Amazon, Westinghouse, Dyson. „Popyt na biurowce generuje IT”

– Popyt na biurowce generują głównie firmy z branży IT i nowoczesnych technologii. Kraków jest też liderem pod względem wielkości zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu, który z kolei napędza rozwój rynku nieruchomości – mówi Dorota Gruchała, dyrektor biura JLL w Krakowie.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 roku Kraków odpowiadał za 28 proc. popytu powierzchni biurowej na głównych rynkach (poza stolicą). Dorota Gruchała, dyrektor krakowskiego oddziału firmy doradczej JLL wyjaśnia, że powierzchnią biurową przede wszystkim są zainteresowane firmy informatyczne i technologiczne.

Kraków jest liderem pod względem wielkości zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu, który z kolei napędza rozwój rynku nieruchomości. W tym roku również byliśmy świadkami wejścia nowych graczy na rynek, m.in. brytyjski Dyson czy amerykański Westinghouse otworzyły tutaj swoje centra operacyjne, co świadczy o silnym potencjale biznesowym stolicy Małopolski – mówi Dorota Gruchała.

W ostatnim czasie do grona wysokich rangą korporacji w Krakowie dołączył Amazon, który zamierza się tu dalej rozwijać i poszerzać zespół.

Wiemy nie od dziś, że dla bogatych firm technologicznych liczy się głównie to, aby ich miejsce pracy było położone blisko rozbudowanej infrastruktury komunikacyjnej, choć inne udogodnienia też nie są bez znaczenia.

Jak podaje biuro JLL, w tym roku największym zainteresowaniem najemców w Krakowie cieszyły się takie projekty biurowe, jak: The Park Kraków, Zabłocie Business Park, Brain Park, V.Offices, Fabryczna Office Park, Wadowicka 3, Equal Business Park i Ocean Office Park.

Prognozujemy, że 2022 rok będzie charakteryzował się większym popytem, a Kraków będzie siedzibą dla kolejnych firm wchodzących do Polski – dodaje Dorota Gruchała.