Amazon zaczyna działać w Krakowie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Amazon otworzył swoje biuro w Krakowie, którego głównym zadaniem będą badania i rozwój nad technologiami syntezy i konwersji mowy, w tym wirtualnym asystentem Amazon Alexa. Firma kładzie nacisk na współpracę z krakowskimi uniwersytetami.

Nowe centrum badań i rozwoju Amazon w Krakowie to trzeci tego rodzaju ośrodek firmy w Polsce. Największy z nich znajduje się Gdańsku i coraz bardziej rozwijający się w Warszawie. Amazon zatrudnia obecnie około 50 osób w krakowskim biurze, choć możemy się spodziewać, że zespół będzie się rozrastał w kolejnych latach.

Inżynierzy w Krakowie, zresztą tak jak i w innych polskich centrach R&D firmy, będą zajmować się przede wszystkim technologiami związanymi z syntezą i konwersją mowy oraz rozpoznawaniem naturalnego języka.

– Bardzo dużą część tego, co robimy w Polsce, stanowią także usługi związane z migracją danych dla największego dostawcy usług chmurowych na świecie, czyli Amazon Web Services. Oprócz tego rozwijamy technologie związane z inteligentnym domem i systemami bezpieczeństwa – mówiła podczas otwarcia biura Amazon w Krakowie Lucyna Chwastowska, szef globalnego ośrodka badań i rozwoju Amazona.

„Połowa pracowników Amazona będzie żyć i pracować w Krakowie”?

Dlaczego Amazon wybrał Kraków? – To największe miasto akademickie z liczbą 140 tys. studentów i uniwersytetami znajdującymi się na liście szanghajskiej. To potencjał, którego Amazon nie może zaprzepaścić – wyjaśniła Lucyna Chwastowska.

Amazon podejmuje współpracę z m.in. Politechniką Krakowską czy Akademią Górniczo-Hutniczą i zapowiada rozszerzenie partnerstwa.

– Amazon to firma globalna, moglibyśmy zatrudniać specjalistów na całym świecie, ale rozwój technologii odbywa się lokalnie w ramach współpracy akademików oraz inżynierów i chcielibyśmy możliwość takiej współpracy stworzyć tutaj, w Krakowie – powiedziała dyrektorka ds. badań i rozwoju Amazona Lucyna Chwastowska.

Nowe biuro Amazona odwiedził również zastępca prezydenta miasta Krakowa Jerzy Muzyk. – Realizujemy ideę nowej dzielnicy w Krakowie, Nowego Miasta, na terenie Płaszowa i Rybitw, to ma być „nowe city”. I już teraz widzę Amazona w jednym z największych wysokościowców w tym mieście, jako prężnie rozrastającą się firmę. Może dojdziemy do takiego momentu, że połowa pracowników skali globalnej firmy Amazon będzie pracować, żyć i mieszkać w Krakowie – fantazjował wiceprezydent.

Amazon działa w Polsce od 2013 roku, kiedy przejął start-up studentów z Politechniki Gdańskiej pod nazwą Ivona Software. Od tego czasu firma zainwestowała w kraju 12 miliardów złotych, a obecnie zatrudnia 23 000 osób na stałych etatach.