Bronowickie superosiedle. Prezes Henniger Investment: Dalszy rozwój pod znakiem zapytania

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Superosiedle Wizjonerów w Bronowicach nadal się rozwija. Do użytku oddanych jest 1,5 tys. mieszkań. Na tym terenie miały powstać jeszcze biurowce, ale z uwagi na zmiany na rynku, nie jest to najlepsze rozwiązanie dla inwestora i krakowian.

Osiedle znajduje się niedaleko ulic Radzikowskiego i Armii Krajowej. W zamyśle i realizacji stanowi samowystarczalne miasto w mieście. Deweloper zaplanowała tam 2,2 tys. mieszkań i apartamentowców. Co jakieś czas oddawane są kolejne etapy osiedla.

Do tej pory gotowe są etapy Naukowców (A, B, C), Wizjonerów (D, E), Kompozytorów (F, G), Aktorów (H), Pianistów (I) i Reżyserów (J). W trakcie jest budowa kolejnego etapu Osiedla Wizjonerów – Poetów (K), gdzie zaplanowano 224 apartamenty o powierzchni od 27 do 108 mkw., z których dostępnych jest 186. Deweloper wybudował blisko 1,8 km dróg publicznych. Do tego dochodzą sklepy, punkty usługowe, restauracja czy kawiarnie, a także przedszkole i dwa żłobki.

Wiosną nowe mieszkania

Co z przyszłością osiedla? – Obecnie oddanych do użytku zostało prawie 1,5 tys. mieszkań – mówi prezes spółki Henniger Investment Szymon Domagała. – W pierwszej połowie 2024 roku planujemy oddać kolejne 130 mieszkań. Co będzie dalej, pokaże rynek – dodaje. Na pewno sektor ten wziął głębszy wdech po ogłoszeniu programu Bezpieczny Kredyt 2%.

– Część klientów zabiegała o dłuższy termin umów rezerwacyjnych, a część klientów gotówkowych zdecydowała się na szybszy zakup ze względu na obawy o wzrost cen po wejściu w życie programu bezpieczny kredyt 2% – mówi Szymon Domagała.

Lepsze mieszkania niż biura

W planach była budowa m.in. trzech biurowców, gdzie znalazłoby się miejsce pracy dla około 5 tys. osób. Jak na razie to zamierzenie zostało odłożone na półkę.

– Generalnie dalszy rozwój osiedla stoi pod znakiem zapytania, bo przygotowana przez nas koncepcja jest w części niezgodna z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, o którego zmianę staramy się od lat. Jeśli do tego nie dojdzie, to niestety, ale zrealizujemy to, na co plan pozwala. Natomiast w związku z sytuacją na rynku biurowym, tereny przeznaczony pod usługi będą raczej zabudowane budynkami quasi-hotelowymi, nazywanymi PRS [Private Rented Sector , czyli instytucjonalny najem mieszkań – przyp. red.], a w części wschodniej osiedla ogrodzoną zabudową szeregową o wyższej intensywności zabudowy niż ta, którą komunikujemy klientom od początku realizacji osiedla Wizjonerów – przyznaje prezes zarządu Henniger Investment.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bronowice