Uniwersytet Ekonomiczny, we współpracy m.in. z urzędem miasta, stworzył Hub Innowacji Społecznych i Inkluzywnych (ISIHUB), by wspierać rozwój przedsiębiorczości osób z grup wrażliwych społecznie.
Brakuje przedsiębiorców, którzy mogliby rozwijać gospodarkę i podnosić jakość życia – wskazują eksperci z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Kobiety, migranci, osoby z niepełnosprawnościami i młodzi ludzie wciąż mają utrudniony dostęp do rynku biznesowego.
– Zależy nam, aby dostęp do wiedzy, szkoleń i mentoringu mieli także przedsiębiorcy z grup wrażliwych społecznie – osoby, które do tej pory nie miały możliwości skorzystania z narzędzi niezbędnych do realizacji własnych pomysłów biznesowych. Często nie mogą ich łatwo zdobyć na konkurencyjnym rynku, mimo że mają interesujące pomysły i potencjał, by odnieść sukces – mówi dr Agnieszka Pacut, dyrektorka ISIHUB.
Nowe możliwości dzięki ISIHUB
ISIHUB działa w ramach międzynarodowego projektu TASK4ISI, prowadzonego przez UEK i Urząd Miasta Krakowa wraz z partnerami z Polski, Austrii, Włoch, Niemiec, Węgier i Chorwacji. Celem projektu jest rozwój przedsiębiorczości społecznej i innowacyjnej oraz tworzenie miejsc pracy.
– Współpraca w ramach międzynarodowego partnerstwa TASK4ISI ma na celu zwiększenie kompetencji, umiejętności i zdolności innowacyjnych, które przyczynią się do rozwoju nowych produktów i usług oraz tworzenia miejsc pracy. Prowadzić to będzie do budowania spójności społecznej i wzrostu gospodarczego. W projekcie oferowane będzie wsparcie z wykorzystaniem koncepcji innowacji społecznych celem stymulowania konkurencyjności regionalnej – podkreśla dr Magdalena Zajączkowska z UEK.
Platforma współpracy w Małopolsce
ISIHUB to nie tylko miejsce szkoleń i mentoringu. Jest to także platforma współpracy instytucji publicznych, organizacji społecznych i firm, które chcą stosować innowacje społeczne w praktyce.
– ISIHUB zrzesza kluczowych aktorów z obszaru przedsiębiorczości włączającej – zaznacza dr Marek Oramus. Projekt współtworzą m.in. Grodzki Urząd Pracy, Fundacja Mamo Pracuj czy Krakowski Park Technologiczny.
Szkolenia, coaching i sieć kontaktów
Oferta ISIHUB obejmuje usługi doradcze, coaching, szkolenia dostosowane do potrzeb przedsiębiorców społecznych oraz pomoc w budowaniu sieci kontaktów. Hub łączy działania społeczne i ekonomiczne, by rozwijać nowe rozwiązania.
Dr Wioleta Gałat podkreśla znaczenie sieci Transnational Network of ISIHUBs, gdzie podczas spotkań uczestnicy wymieniają się wiedzą i doświadczeniami. Międzynarodowa współpraca sprzyja rozwojowi innowacyjnych i zrównoważonych ekosystemów przedsiębiorczości.
– Udział w projektach międzynarodowych zawsze poszerza horyzonty – dodaje prof. Marek Ćwiklicki, Przewodniczący Komitetu Sterującego projektu.
Więcej informacji o ISIHUB można znaleźć TUTAJ.