Capgemini w Krakowie. Z 250 do 4400 pracowników w 15 lat

fot. materiał prasowy

W 2021 roku Capgemini obchodziło 25-lecie działalności w Polsce. Najważniejsza lokalizacja firmy znajduje się w Krakowie, bowiem to tutaj pracuje niemal 4400 osób, czyli 40% pracowników Capgemini w ogóle.

– Nasza działalność w Polsce rozpoczęła się w 1996 roku, kiedy otwarte zostało centrum Application Services w Warszawie. W 2004 roku rozpoczęliśmy ekspansję, uruchamiając następne lokalizacje, w tym największą w Krakowie, gdzie zatrudniamy już ponad 4300 osób – mówi Ewa Gołębiewska-Krzyżan, przewodnicząca zarządu oraz wiceprezes Capgemini Polska.

W najnowszym „raporcie wpływu” opublikowanym przez Capgemini wraz z ABSL możemy wyczytać, że osiem centrów Capgemini funkcjonuje w siedmiu ośrodkach w Polsce (Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Opolu).

W 2004 roku Capgemini w Krakowie zatrudniało 239 osób. W 2012 roku było to już 3000 pracowników. W 2021 roku Capgemini dawało pracę 4397 osobom w stolicy Małopolski, co stanowiło 41,4% udziału w łącznym zatrudnieniu Capgemini w Polsce.

Następnymi ośrodkami w kolejności, pod kątem udziału procentowego w zatrudnieniu były Katowice (24,6% zatrudnionych, 2616 osób) oraz Wrocław (22,8%, 2427 zatrudnionych). Łącznie Capgemini w Polsce zatrudnia około 10 500 pracowników.

Capgemini działa w tak zwanym sektorze nowoczesnych usług dla biznesu. Udział firmy w zatrudnieniu w tym sektorze w Krakowie wynosi obecnie 5% (w latach 2007-2013 było to ponad 30%).

– Capgemini to organizacja, która w ciągu ostatnich 25 lat stała się największym pracodawcą w sektorze BSS w Polsce. Firma w pełni wykorzystuje potencjał inwestycyjny, jaki ma do zaoferowania nasz kraj. Rola, jaką Capgemini odgrywa w rozwoju naszego rynku pracy, sektora i potencjału inwestycyjnego, jest nie do przecenienia – komentuje Paweł Panczyj, dyrektor ds. strategii i rozwoju biznesu ABSL.

Czym się zajmuje właściwie Capgemini? Wspiera swoich klientów w procesach biznesowych. Mowa m.in. o procesach z zakresu finansów i księgowości, HR, IT i usług chmurowych, obsługi klienta, zarządzania projektami, zarządzania zmianą oraz analityki i zarządzania danymi.

600 nowych etatów w Krakowie i Katowicach

W najbliższych latach Capgemini planuje jeszcze większą ekspansję, dostarczając klientom nowe rozwiązania i specjalizacje. – Otwieramy właśnie nową linię biznesową Capgemini Engineering w Katowicach. Również obecne oddziały będą rozrastać się dynamicznie – łącznie w Krakowie i Katowicach firma planuje zatrudnić 600 osób na przestrzeni najbliższych sześciu miesięcy – czytamy w komunikacie Capgemini.

Oddział poznański, który w tym roku obchodził swoje pięciolecie, Capgemini chce podwoić zatrudnienie w ciągu kolejnych pięciu lat. Z kolei w Lublinie, gdzie obecnie zatrudnionych jest 100 osób,  planowane jest podwojenie zespołu w nadchodzących miesiącach, a docelowo zwiększenie go do 400 ekspertów. Podobne plany firma ma w stosunku do Warszawy, Wrocławia czy Opola.

comments powered by Disqus