Inwestycja przy Wybickiego. Wśród warunków odbudowa fortu „Prądnik Biały”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Deweloper, który chce postawić kolejne dwa bloki mieszalne przy ul. Wybickiego, dostał decyzję o warunkach zabudowy. Wśród nich znalazła się kwestia odbudowy elementów Twierdzy Kraków.

Na pustych działkach w okolicach ul. Wybickiego 5 deweloper Frax-Bud realizuje projekt Fort Natura, który ma się składać z czterech siedmiopiętrowych bloków mieszkalnych.

Jak można znaleźć na stronie inwestora, pierwszy etap składa się z dwóch bloków, gdzie znajdą się 183 mieszkania i dwupoziomowy garaż podziemny. Zakończenie tego etapu zostało zaplanowane na grudzień 2023, a mieszkania – dwu- i trzypokojowe – mają trafić do właścicieli wiosną 2024 roku.

Druga część inwestycji

Natomiast na I kwartał 2025 roku deweloper zaplanował zakończenie całej inwestycji. Jest o krok bliżej, ponieważ 5 września otrzymał decyzję o warunkach zabudowy (na tym terenie nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego).

Z dokumentu wiadomo, że inwestycja nie naruszy zasad dobrego sąsiedztwa, a wysokość ustalona na 21-25 metrów nie przewyższy okolicznych budynków. To ważne z punktu widzenia mieszkańców oraz radnych z Krowodrzy, którzy negatywnie zaopiniowali projekt, podkreślając właśnie wysokość planowanego bloku. Na tym terenie istnieje stacja benzynowa, która ma zostać rozebrana.

Odbudowa koszar

Wysokość udziału powierzchni biologicznie czynnej na terenie inwestycji została ustalona na nie mniej niż 50 proc. (deweloper zapowiedział, że powstanie tam park ze strefą relaksu i alejkami). Natomiast liczba miejsc postojowych dla czterech budynków została ustalona na 575.

Co ciekawe w tej okolicy do 2018 roku znajdowały się pozostałości po forcie „Prądnik Biały”. Miejski konserwator zabytków postawił warunek inwestorowi, iż ten ma zrekonstruować i odbudować blok koszarowy w jego oryginalnych gabarytach w jego historycznej lokalizacji. Konserwator zabronił również usuwania zieleni fortecznej, a elementy elewacji bloków mają nawiązywać do historycznego obiektu. Z zapowiedzi spółki wynika, że odbudowany fort "zostanie zaadaptowany na lokal usługowy z własnym podziemnym garażem".

Widok działki w 1970 roku. Zabudowa przetrwała aż do 2018 roku/misp.krakow.pl
Widok działki w 1970 roku. Zabudowa przetrwała aż do 2018 roku/misp.krakow.pl

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza