Kraków. Za kawalerkę zapłacisz tyle, co za wynajem pokoju

fot. JULIA ŚLÓSARCZYK/LOVEKRAKÓW.PL

Studenci nie mają łatwo. Koszty mieszkania rosną, a miejsca w akademikach dla wszystkich nie wystarczy. 1400 zł zapłacimy teraz za wynajem pokoju w mieszkaniu ze wspólną kuchnią w Krakowie. To tyle, ile wynosi najtańsza oferta wynajmu kawalerki bez rachunków.

Z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego portal rankomat.pl przeanalizował ceny wynajmu mieszkań i pokoi studenckich w 10 największych miastach Polski.

Akademik – 500 zł

Największe krakowskie uniwersytety, takie jak UJ czy AGH, liczą 30-40 tys. studentów, natomiast pokoi w domach studenckich jest dostępnych zaledwie kilka tysięcy. Akademik to jednak najbardziej oszczędne rozwiązanie dla studenta, bo np. Uniwersytet Jagielloński chce od 495 zł do 720 zł za pokój. Na tle kraju jest to umiarkowana kwota.

Najtańsze miejsce w pokoju akademickim oferuje Uniwersytet Szczeciński (310 zł miesięcznie). W Łodzi za najtańszą opcję zakwaterowania trzeba wydać co najmniej 370 zł, w Warszawie podobnie (400 zł). Niską stawkę ma jeszcze Uniwersytet Rzeszowski (410 zł).

Najdroższy akademik eksperci rankomat.pl odnotowali na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie minimalna stawka wynosi 585 zł, a maksymalna 1251 zł. Znacznie niższe stawki maksymalne mają Uniwersytet Łódzki (820 zł), Uniwersytet Warszawski i Rzeszowski (po 810 zł). Najtańszy z najdroższych jest Uniwersytet Gdański ze stawką 643 zł za miejsce w akademiku.

Kawalerka – 2350 zł

Jak wynika z danych przedstawionych przez rankomat, średnie stawki czynszu za wynajęcie kawalerki wahają się od 790 do 2665 zł miesięcznie. Wynajem kawalerki w Krakowie kosztuje średnio 2350 zł, przy czym najtańsza oferta, jaką analitycy odnotowali, wyniosła 1400 zł (bez rachunków za media).

Okazuje się, że najtańszym miastem są Katowice (790 zł), a najdroższym Warszawa (2665 zł), choć podobnie wysoką średnią notuje Gdańsk (2630 zł). – Tak wysoka dysproporcja średnich stawek bierze się ze specyfiki rynku wynajmu mieszkań w Katowicach, gdzie występują oferty kawalerek bardzo tanich, ale wymagających sporego remontu (w ogłoszeniach widnieją jako tzw. ekspozycja stała). Pomijając wyjątek Katowic, trzeba przyjąć, że za kawalerkę w dużym mieście trzeba wydać średnio 2000 zł miesięcznie samego czynszu – komentują autorzy raportu.

Pokój – 1400 zł

Jeśli z akademikiem nie wyjdzie, studenci wpierw kierują się w stronę wynajmu lokum w wielopokojowym mieszkaniu. Według rankomat, najtańsza stawka za wynajem pokoju w Krakowie wynosi 1400 zł. To cena nieuwzględniająca rachunków, choć należy zauważyć, że część ofert ma już wliczone opłaty za media w cenę miesięcznego czynszu.

Najniższe stawki za wynajem pokoju obowiązują w Katowicach (490 zł), natomiast najwyższe w Gdańsku (1800 zł). Więcej niż w Krakowie zapłacimy jeszcze tylko we Wrocławiu (1600 zł). Warszawa wcale nie jest tak droga (1290 zł) ze względu na dużą liczbę ofert.

Im więcej osób zajmuje wynajmowane mieszkanie, tym mniejsze opłaty dotyczą pojedynczego lokatora, co widać na przykładzie średnich stawek czynszów. W Krakowie bez względu na liczbę pokoi zapłacimy – 3019 zł za 2 pokoje, 4218 zł za 3 pokoje i 6992 zł za 4 pokoje. W każdej kategorii podium jest właściwie bez zmian, czyli Warszawa, Wrocław i Gdańsk. Tylko w przypadku mieszkań 4-pokojowych tuż za stolicą znalazł się Kraków. W Katowicach są najtańsze mieszkania 2-pokojowe (1990 zł) i 3 pokojowe (2542 zł), a w Poznaniu 4-pokojowe (3210 zł).

comments powered by Disqus