Niełatwa droga do startu budowy centrum treningowego Ryanair

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Niedługo miną trzy miesiąca odkąd wniosek o pozwolenie na budowę centrum treningowo-symulatorowego irlandzkiego przewoźnika trafił do urzędu miasta. Jaki jest obecnie status postępowania?

W połowie zeszłego roku właściciel Ryanair z władzami miasta i województwa ogłosił projekt inwestycyjny o wartości 600 mln złotych. Przy ul. Powstania Listopadowego, na działkach niedaleko lotniska, powstać ma obiekt, w którym znajdzie się 10 symulatorów lotów, w tym osiem hydraulicznych.

Szkolić się tam będą piloci, stewardzi i mechanicy z całej Europy. Założenia są takie, że w ciągu doby dodatkowych umiejętności może tam nabyć nawet pół tysiąca osób. Centrum zapewni też prace około 150 specjalistom.

Według zapowiedzi budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Centrum ma natomiast zacząć działać w 2025 roku. Wniosek o wydanie pozwolenia na realizację inwestycji, który został złożony przez spółkę celową Flibertille Investments, jak na razie jest zawieszony. Urząd 13 grudnia 2023 roku wezwał inwestora to uzupełnienia braków formalnych.

Jakich? Tego próbowaliśmy się dowiedzieć, jednak Ryanair nie odpowiedział na nasze wiadomości. Dowiedzieliśmy się, że przewoźnik nie zamierza w żaden sposób odnieść się do naszych pytań.

Braki formalne

– Aktualnie w sprawie zostało wydane postanowienie 12 stycznia, w którym nałożono na inwestora obowiązek usunięcia nieprawidłowości w projekcie zagospodarowania terenu, projekcie architektoniczno-budowlanym oraz dostarczenia niezbędnych dokumentów – informuje Katarzyna Misiewicz z biura prasowego krakowskiego magistratu. Inwestor ma czas do 8 marca na uzupełnienie braków.

Co znalazło się w postanowieniu? –  Wskazano obowiązek przedstawienia obsługi komunikacyjnej inwestycji oraz doprecyzowanie zakresu wniosku w kontekście robót budowlanych wskazanych w załączonym projekcie architektoniczno-budowalnym i zagospodarowania terenu – mówi Misiewicz.

Co z dojazdem?

Zgodnie z zapowiedziami do inwestycji ma być zbudowana nowa droga. Pomóc w tym miało miasto. – Pomoc w procesie inwestycyjnym to naturalna rola krakowskiego samorządu, dlatego wspieramy firmę Ryanair w pozyskaniu niezbędnych dokumentów i decyzji umożliwiających terminową realizację centrum wraz z otaczającą je infrastrukturą drogową. Taka współpraca przynosi obopólne korzyści i potwierdza wizerunek Krakowa jako miasta otwartego na innowacyjny biznes i przyjaznego inwestorom – podkreślał w lipcu 2023 roku prezydent Jacek Majchrowski.

– Droga, która zostanie wybudowana dzięki współpracy z miastem, jest istotnym elementem tej inwestycji, usprawni bowiem komunikację między naszym centrum a miastem i lotniskiem – wtórował Michael O’Leary.

Zapytaliśmy w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa czy cokolwiek jest wiadome w tej sprawie. – Ryanair zobligował się do zaprojektowania i uzyskania zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Obecnie jest w trakcie tego postępowania – mówi Michał Pyclik, rzecznik prasowy ZDMK.

Jeśli chodzi o pomoc miasta, to 21 listopada zeszłego roku prezydent udzielił zgody m.in. na odstępstwo od warunków usytuowania budynków i budowli określonych ustawie o transporcie kolejowym. Odstąpiono również od odstąpienia od warunków wykonywania robót ziemnych określonych na podstawie ustawy o transporcie kolejowym w związku z rozporządzaniem ministra infrastruktury w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie drzew i krzewów, elementów ochrony akustycznej i wykonywania robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowej, a także sposobu urządzania i utrzymywania zasłon odśnieżnych oraz pasów przeciwpożarowych.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec