Łukasz Godek, inwestor
Postanowił Pan inwestować w nieruchomości w Dubaju. Dlaczego?
Wcześniej inwestowałem wyłącznie w nieruchomości w Polsce. Nadal to robię. Jednak Dubaj mnie zachwycił. Nie tylko ludzie, kultura, klimat. Przede wszystkim za niewiele wyższe kwoty niż w Polsce, w Dubaju można kupić nieruchomości w znacznie lepszym standardzie. Ostatnio kupiłem czterdziestometrowy apartament w nowej inwestycji Fashionz Residences, wykończony, umeblowany, mieszkańcy mają także do dyspozycji kilka basenów, szkołę, salony kosmetyczne, korty tenisowe. Jeśli kiedyś będę chciał go sprzedać to też raczej będę miał lepszy zwrot inwestycji niż z mieszkania w Polsce.
Jaki jest realny zwrot z takiej inwestycji?
Jeśli mówimy o zyskach z najmu, zależy czy bardziej stawiamy na najem krótkoterminowy, który jest bardziej popularny, czy może jednak długoterminowy. Generalnie zwrot z inwestycji z wynajmu to zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie nawet do dziewięćdziesięciu tysięcy - zależy od wielu czynników: lokalizacji, standardu, wielkości i tym podobnych. Mówimy tu o zyskach przy apartamencie o wartości do miliona złotych i to wszystko bez podatków, bo przychody z najmu nie są opodatkowane.
Jest też taka obawa, że Dubaj jest daleko. Mieszkając w Polsce nie ma Pan realnej kontroli nad nieruchomością.
To są mity. Cały świat inwestuje w Dubaju. A do tego z Krakowa przez większość roku mamy bezpośrednie połączenie tanich linii lotniczych. Kupiony apartament oddaję w zarządzanie wynajętej firmie i zarabiam na czynszu. Prowizja firmy zarządzającej to zwykle kilkanaście procent ceny czynszu płaconego przez najemcę. W określonym miesiącu albo dwóch mogę nie wynajmować i wtedy sam lecę z rodziną pomieszkać w apartamencie i spędzić trochę czasu w cieplejszym klimacie. Polacy zwykle lecą tam, gdy nad Wisłą jest zimno i sypie śniegiem. Dubaj to bardzo przyjazne miasto, bezpieczne, a do tego Polacy są tam lubiani.
Kim są najemcy mieszkający w Pana apartamentach w Dubaju?
To zwykle obcokrajowcy, menedżerowie i specjaliści pracujący w Dubaju na kontraktach, właściciele firm, turyści.
Powiedzmy, że mam trochę gotówki. Zastanawiam się jak zainwestować w apartament w Dubaju. Od czego zacząć?
Przede wszystkim warto porozmawiać z ludźmi, którzy już tam funkcjonują. Ja cenię rady i opinie Marty Malak, Polki, która od dawna tam mieszka i działa na rynku nieruchomości w Dubaju. Mam przyjemność z nią współpracować. Na początek polecam kontakt z panią Martą lub ewentualnie ze mną. Ponadto w połowie września organizujemy w Krakowie konferencję poświęconą rynkowi nieruchomości w Dubaju, na którą serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych.
Kiedy i jak najlepiej kupować? Rynek pierwotny czy wtórny?
Jeśli jesteśmy cierpliwi to bardzo dobrym rozwiązaniem jest kupowanie mieszkania przed rozpoczęciem inwestycji. Oczywiście potem musimy poczekać dwa, trzy lata aż budynek zostanie wybudowany. W takich sytuacjach zwykle trzeba zapłacić zaliczkę w wysokości od dziesięciu do dwudziestu procent. Następnie po wpłaceniu około sześćdziesięciu procent dostajemy klucze. Resztę spłacamy już z zysków z wynajmu. Ewentualnie możemy sprzedać mieszkanie od razu po wybudowaniu, wykończone i gotowe do zamieszkania. Zarobimy równowartość 200-300 tysięcy złotych. To jest świetny zysk. Dodam, że do zakupu mieszkania potrzebny jest tylko paszport.
Proszę o konkretne przykłady cen nowych apartamentów.
Mała kawalerka w Dubaju to jest jakieś 40 metrów kwadratowych, zwykle studio. Stan deweloperski oznacza coś innego niż u nas. To jest w zasadzie mieszkanie gotowe do zamieszkania. Łazienka jest wykończona, meble w kuchni. Wystarczy wstawić łóżko i można mieszkać. Jeśli budynek jest w dobrej lokalizacji, ma wysoki standard, basen, siłownie i tak dalej, to za taki apartament zapłacimy równowartość około 900 tysięcy złotych.
Wspomniał Pan już o konferencji, którą organizujecie w Krakowie. Na co mogą liczyć uczestnicy?
Powiemy, jak inwestować w Dubaju, aby być zadowolonym. Odpowiemy na wszystkie pytania. Będzie między innymi Marta Malak, o której już mówiłem, a także Patrycja Wojtol, która wie wszystko na temat prowadzenia działalności gospodarczej w Dubaju, otwiera spółki, przenosi biznesy. Na konferencji będą także Polacy, którzy już kupili mieszkanie w Dubaju. Opowiedzą o swoich doświadczeniach. Będą też inni przedsiębiorcy prowadzący tam biznesy. To po prostu będzie świetna okazja do networkingu. Serdecznie zapraszam.
Konferencja poświęcona rynkowi nieruchomości w Dubaju odbędzie się 15 września w Krakowie w hotelu Sheraton przy ulicy Powiśle 7. Początek o godzinie 17:00. Zapisy pod LINKIEM.