Poczta Główna. Inwestor chce kawiarni na dachu

fot. mat. inwestora

Do końca roku ma zostać wydana decyzja konserwatora w sprawie przebudowy dawnego gmachu Poczty Głównej przy ul. Wielopole na hotel ze 150 pokojami. Podczas badań wykonano ponad 700 odkrywek. Konserwatorów zaskoczyło odkrycie inskrypcji w języku grecko-bizantyjskim.

W 2019 roku czeski fundusz Zeitgeist Asset Management zakupił od firmy Orange gmach Poczty Głównej położony u zbiegu ulic Wielopole i Westerplatte. Od początku celem inwestora jest uruchomienie w tym budynku hotelu o wysokim standardzie z częściami dostępnymi dla wszystkich mieszkańców. Obiekt podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej, dlatego badania trwały prawie rok, pod wodzą konserwatorów Bożeny Boba-Dygi oraz Katarzyny Feć-Sfory.

Podczas ostatniej konferencji prasowej dowiedzieliśmy się, że w budynku wykonano łącznie 729 sond i odkrywek. Najwięcej z nich, w tym malowideł, znaleziono w pomieszczeniach na drugim piętrze. Jest jednak jedna rzecz, która zaskoczyła konserwatorów.

– Największą niespodzianką dla nas było odkrycie inskrypcji w języku grecko-bizantyjskim. Nie jesteśmy w stanie jej odczytać, ponieważ jest ona niepełna. Udało nam się jednak ustalić trzy wyrazy: współpraca, braterstwo, jedność. Sentencja może nawiązywać do pewnej sentencji Wincentego Pola. Inskrypcja mogła też pojawić się w dniu podjęcia współpracy pomiędzy pocztą polską i grecką – powiedziała Katarzyna Feć-Sfora.

Więcej o odkryciach w gmachu Poczty Głównej przeczytacie [TUTAJ].

Hotel Poczta Główna z ogródkiem na dachu

Inwestor poinformował nas, że do końca roku powinna zostać wydana decyzja konserwatorska dotycząca realizacji inwestycji hotelowej w gmachu Poczty Głównej. Poglądowy projekt inwestycji można zobaczyć na wizualizacjach, choć za ścisły projekt techniczny pracownia architektoniczna DDJM zabierze się prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku. Następnie pozostaje ubieganie się o pozwolenie na budowę obiektu. Przewidywane otwarcie hotelu na koniec 2023 roku, o którym wcześniej poinformował nas inwestor, jest nieaktualne.

Na każdym piętrze budynku są dostępne dwa trakty pokoi użytkowanych dawniej jako pomieszczenia biurowe lub techniczne. Nie ingerując usilnie w ich strukturę mogą zamienić się w pokoje hotelowe – tłumaczyła konserwator. Wiemy, że hotel ma liczyć ok. 150 pokoi gościnnych. Odnowiony ma zostać również wewnętrzny dziedziniec. Na drugim piętrze mają znajdować się ogólnodostępne sale na potrzeby konferencji, koncertów czy wystaw. Na parterze powstanie bar i restauracja, a w budynku oficyny centrum konferencyjne. We współpracy z Pocztą Polską na parterze budynku inwestor chce również utworzyć wystawę poświęconą historii poczty.

wewnętrzny dziedziniec
wewnętrzny dziedziniec

Na dachu planowane jest uruchomienie ogródka gastronomicznego. – Historycznie ten dach był wykorzystywany do celów spotkań. Chcielibyśmy, żeby ta funkcja odżyła na nowo, a mieszkańcy mogli się tutaj spotykać i korzystać z kawiarni, ogródka, podziwiać widoki miasta – opisywał architekt Andrzej Lubicz-Lisowski z pracowni DDJM.

ogródek na dachu
ogródek na dachu


Przypominamy, że w budynku od strony ul. Wielopole nadal funkcjonuje punkt Poczty Polskiej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus