Podgórze. Są plany na 9 kolejnych bloków w miejscu dawnej fabryki maszyn

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dom Development rozpoczął sprzedaż mieszkań i lokali usługowych w pierwszym budynku nowego osiedla niedaleko ronda A. Matecznego.

Ostatnimi czasy pojawia się sporo informacji dotyczących rejonu ronda A. Matecznego. Podobnie jest w związku z najnowszą inwestycją Dom Development. Spółka posiada dużą działkę pod adresem Rydlkówka 5.

Pozostałości po fabryce maszyn

Do niedawna znajdowały się tam różnego rodzaju budynki magazynowe, usługowe i garaże. Starsi mieszkańcy oraz osoby interesujące się historią Podgórza pamiętają, jak w tym miejscu funkcjonowała Fabryka Narzędzi Wiertniczych „Georyt”, a wcześniej – przed wojną, działała tam prywatna fabryka Gwoździ i Wyrobów Żelaznych „Rydlówka”. Decyzją ministra przemysłu w 1948 roku została przejęta na własność państwa.

Zdjęcie lotnicze, w centralnej części fabryka, po prawie skrzyżowanie to przyszłe rondo Matecznego
Zdjęcie lotnicze, w centralnej części fabryka, po prawie skrzyżowanie to przyszłe rondo Matecznego

W „Georycie” produkowane były narzędzie górnicze, a następnie hydrauliczne systemy sterujące i ich elementy, wykorzystywane w przemyśle. – Fabryka posiadała znakomity park maszynowy, m.in. nowoczesne obrabiarki numeryczne - tokarki i zautomatyzowane centra obróbkowe. Fabryka prowadziła też szkolenia specjalistyczne dla pracowników-operatorów tych maszyn. W 1994 roku zakład został przekształcony w jednoosobową spółkę skarbu państwa – Fabrykę Automatyki i Hydrauliki „Georyt” S.A. Po roku 2000 akcje zostały sprzedane, po wielu perypetiach w 2007 roku resztki firmy przejął Ponar Wadowice przenosząc tam produkcję – pisze autor bloga Upadek techniki Krakowa.

Tymi perypetiami były kwestie związane z wyprowadzaniem ze spółki pieniędzy po jej reprywatyzacji – około 6,5 mln złotych. W tej sprawie kilka osób zostało skazanych. Sama spółka w 2011 roku należała do cypryjskiej firmy.

Rozbiórka i budowa

W 2019 roku deweloper otrzymał pozwolenie na rozbiórkę tego kompleksu wraz ze zbiornikiem przeciwpożarowym. Deweloper posiada także pozwolenia na budowę wszystkich bloków z garażami podziemnymi oraz niezbędne infrastrukturą. Zgody zostały wydane w 2022 roku, natomiast jedna – na dwa bloki – uprawomocniła się w 2023 roku. W sumie wyrośnie tam dziewieć bloków.

Budynki będą powstawać etapami. Na IV kwartał przyszłego roku mają być gotowe dwa 7-8 kondygnacyjne i jeden czterokondygnacyjny. W nim znajdzie się 25 mieszkań o metrażu między 29-35 mkw.,(jednopokojowe kawalerki) a nawet 114-metrowym apartamentem (w ofercie jest jeden). Trzy mieszkania mają około 50 mkw., dwa blisko 94 mkw., jest też kilka o metrażu powyżej 40 mkw.. W budynku będzie również siedem lokali usługowych.

– Architektura inwestycji nawiązuje do klimatycznych kamienic, z których znany jest Kraków. Liczne balkony i wykusze urozmaicą bryły budynków, a na elewacji pojawi się mineralna płytka klinkierowa. Otwarty charakter osiedla, bogato zaaranżowana zieleń, stojaki na rowery oraz lokale usługowe sprawią, że powstanie tu atrakcyjna przestrzeń miejska – reklamuje inwestycję deweloper.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze