Ponad 160 tys. mieszkań oddanych do użytku. Najnowsze dane

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

GUS podał dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego. Po trzech kwartałach nadal liczba mieszkań oddawanych klientom jest niższa niż w ubiegłym roku.

Od początku roku do końca września na rynek trafiło 161,3 tys. mieszkań. W porównaniu z zeszłym rokiem to o 3,4 proc. mniej. – Deweloperzy i inwestorzy indywidualni oddali do użytkowania odpowiednio: 60,3 proc. i 37,8 proc. ogólnej liczby mieszkań – informuje Główny Urząd Statystyczny.

Z danych wynika również, że powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych wyniosła 14,8 mln mkw., czyli o 5,4 proc. mniej niż przed rokiem, a przeciętna powierzchnia użytkowa jednego mieszkania osiągnęła wartość 91,6 mkw. (w średnią wliczane są domy).

Ile się buduje?

Prawie 16-procentowy spadek jest widoczny w liczbie rozpoczętych inwestycji. Od stycznia do końca września inwestorzy rozpoczęli budowę blisko 139 tys. mieszkań. Z tej liczby za ponad 80 tys. lokali odpowiadają deweloperzy.

Spadek jest widoczny również (i nadal) w liczbie wydawanych pozwoleń na budowę oraz zgłoszeń. W ciągu ostatnich trzech kwartałów ich liczba wyniosła ponad 174 tysięcy. To ponad 26,6 procentowy spadek w stosunku do zeszłego roku.

Małopolska w czołówce

Województwo małopolskie znalazło się na trzecim miejscu pod względem liczby oddanych mieszkań, rozpoczętych inwestycji oraz wydanych pozwoleń i dokonanych zgłoszeń (kolejno: 16,2 tys., 14,0 tys. i 18,0 tys. mieszkań).

Małopolskę wyprzedzają województwa: mazowieckie (31,2 tys., 27,8 tys., 31,1 tys.) i wielkopolskie (17,3 tys., 11,4 tys. i 15,5 tys.).