Potężny biurowiec stanie przy alei Pokoju [ZDJĘCIA]

Nie potwierdzona jest aktualność załączonych wizualizacji

Echo Investment zamierza wybudować 10-kondygnacyjny biurowiec u zbiegu ulicy Fabrycznej i alei Pokoju za niemal 400 mln złotych. To jeden z największych projektów biurowych spółki znajdujących się obecnie w przygotowaniu. Budowa ma się rozpocząć już za kilka miesięcy.

– Potwierdzamy, że powstanie tam kompleks biurowy. Obecnie pracujemy nad projektem, wkrótce będziemy mogli powiedzieć o szczegółach – poinformowała nas Weronika Ukleja, rzecznik grupy Echo Investment.

Z najnowszego raportu kwartalnego grupy wynika, że biurowiec będzie nosił nazwę „Brain Park", a jego całkowita powierzchnia wynajmu wyniesie prawie 45 tys. metrów kwadratowych. Inwestycja będzie jednym z największych projektów biurowych, ale i najdroższych w portfolio grupy Echo. Spółka szacuje, że za samą wartość gruntu, projekt, wykonawstwo i nadzór nad inwestycją poniesie koszty w wysokości 393 mln zł.

W zeszłorocznym wniosku o wydanie decyzji środowiskowej dla inwestycji czytamy, że Brain Park będzie liczył 10 kondygnacji i ok. 40 m wysokości. Ponadto w biurowcu miałoby się znaleźć 550 miejsc parkingowych dla samochodów i ponad 350 dla rowerów w garażach podziemnych oraz naziemnych. Biurowiec będzie również oferował usługi na parterach.

Kiedy początek i koniec budowy?

Jeszcze na początku roku planowano rozpoczęcie budowy biurowca w trzecim kwartale 2020, niestety pozwolenie na budowę wydano dopiero pod koniec września. Grupa Echo nie przeszła także obojętnie wobec epidemii koronawirusa.

– Ograniczenia wprowadzone przez władze w związku z epidemią mogą istotnie oraz negatywnie wpłynąć na działalność i wyniki finansowe spółki. W szczególności może to dotyczyć terminowości realizacji projektów lub transakcji m.in. w związku z możliwymi opóźnieniami w realizacji robót budowlanych spowodowanymi przez potencjalne braki w personelu budowlanym lub zachwianie ciągłości dostaw materiałów i komponentów – przedstawia raport grupy za pierwszy kwartał 2020 roku.

Inwestycja Brain Park będzie podzielona na dwa etapy. Nowy termin rozpoczęcia budowy zaplanowano na pierwszy kwartał 2021 roku, natomiast zakończenie prac na początek 2023.

Echo Investment przygotowuje jeszcze jeden projekt biurowy na terenie miasta. Na koniec 2024 roku w sąsiedztwie cmentarza Rakowickiego przy ul. Wita Stwosza ma stanąć kompleks biurowy o powierzchni najmu przekraczającej 50 tys. mkw. Przewidziano budżet na realizację tego celu w wysokości prawie 444 mln zł. Budowa ma się rozpocząć w trzecim kwartale 2022 roku.