Przebudowa Poczty Głównej. Dokumenty uzupełnione w ostatniej chwili

Wizualizacja fot. materiały prasowe inwestora

Dwa osobne postępowania dotyczące budynku Poczty Głównej toczą się w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków. Do konserwatora niedawno trafił komplet dokumentacji potrzebnej do wydania pozwolenia na prace budowlane części inwestycji.

W 2019 roku firma Orange sprzedała należący wcześniej do Telekomunikacji Polskiej budynek Poczty Głównej. Zabytek kupił czeski fundusz inwestycyjny Zeitgeist Asset Management. W listopadzie 2022 roku inwestor poinformował, że wraz z końcem roku zostanie wydana decyzja konserwatora w sprawie przebudowy kamienicy.

Zeitgeist Asset Management planuje stworzenie tam luksusowego hotelu z około 150 pokojami i ogródkiem na dachu. –  Historycznie ten dach był wykorzystywany do celów spotkań. Chcielibyśmy, żeby ta funkcja odżyła na nowo, a mieszkańcy mogli się tutaj spotykać i korzystać z kawiarni, ogródka, podziwiać widoki miasta – opisywał w 2022 roku architekt Andrzej Lubicz-Lisowski z pracowni DDJM.

Opóźnienia

Minął 2023 rok, a wniosku o pozwolenie na budowę spółka nadal nie złożyła. Z informacji uzyskanych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków wynika, że postępowania jeszcze się nie zakończyły.

– Zgodnie z wolą inwestora inwestycja dotycząca nieruchomości przy ul. Wielopole 2/Westerplatte 20 jest podzielona na dwa postępowania: osobno budynek oficyny oraz osobno budynek główny – mówi Sebastian Stanik, rzecznik prasowy WUOZ-u.

Postępowanie, które dotyczy budynku oficyny, zostało na wniosek inwestora zawieszone w listopadzie 2023 roku. – Z kolei postępowanie dotyczące budynku głównego jest w toku, jednakże od maja 2023 roku inwestor kilkukrotnie wnioskował o przedłużenie czasu na uzupełnienie braków w dokumentacji – informuje przedstawiciel wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Zeitgeist Asset Management miał niewiele czasu na uzupełnienie wymaganej dokumentacji. Jako datę ostateczną konserwator zabytków wyznaczył 29 lutego. Spółce udało się dostarczyć wszystko 27 lutego i teraz musi oczekiwać na decyzję.

– Po przeanalizowaniu zebranych materiałów, sprawa zostanie rozstrzygnięta – zaznacza Sebastian Stanik.

Tak wyglądało wnętrze Poczty Głównej w 2016 rokuPrzy zamierzeniu przebudowy tego typu obiektów, które są pod ścisłą ochroną konserwatorką, inwestor musi spełnić szereg wymagań. M.in. przeprowadzić badania architektoniczne i stratygraficzno-odkrywkowe. O tym, co odkryto podczas ich wykonywania, można przeczytać poniżej:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto