Puste przestrzenie w Forum. Wkrótce oświadczenie właścicieli?

fot. Eryk Ruta/LoveKrakow.pl

Choć oficjalnie nikt tego nie potwierdził, kilka dni temu Forum Przestrzenie zostało zamknięte. Co dalej z popularną klubokawiarnią i co powstanie w jej miejsce?

Jesienią 2013 roku, czyli kilka miesięcy po otwarciu, spotkaliśmy się z jednym z założycieli Forum Przestrzenie. Artur Michałowski tłumaczył nam, że to miejsce – w skali Krakowa wyjątkowe, bo działające w miejscu, które wszyscy znali, jednak uważali za wymarłe – ma być swego rodzaju wyspą wolności.

W założeniach było jak najmniej komercji i postawienie na indywidualizm. Ostatecznie parter i ogródek przed Forum szybko stało się jednym z najpopularniejszych miejsc pod Wawelem i monopol tego obszaru rozbił – również już nieistniejący – kompleks przy Dolnych Młynów.

– Wiem, że zostaliśmy okrzyknięci mianem miejsca dla hipsterów i miejsca „warszawskiego”, ale jeżeli zajrzeć do definicji pojęcia „hipster” to zgodnie z tą definicją jesteśmy miejscem hipsterskim – dla indywidualistów, buntowników, kogoś, kto chce żyć po swojemu – opowiadał nam 11 lat temu Michałowski.

Oprócz tego miało się tam znaleźć dużo przestrzeni dla młodych twórców i początkujących biznesów.

– Forum zawsze kojarzyło mi się nie tylko z biznesem gastronomicznym, ale też z takim miejscem bardzo kulturotwórczym, do którego chodzi się na fajne koncerty, na świetne DJ-sety. Jeszcze wcześniej, gdy mieli przestrzeń z tyłu, to było tam mnóstwo festiwali, jakichś targów. To było miejsce, do którego się chodziło, żeby coś nowego zobaczyć, żeby zobaczyć trochę designu, żeby się trochę pouczyć. A to, że mogliśmy przy okazji napić się czegoś fajnego i zjeść coś w ogródku, to już są takie dodatkowe plusy do tego wszystkiego, co oni tam tworzyli – powiedziała kilka dni temu w rozmowie z Radiem Kraków Karolina Milczanowska, ekspertka branży gastronomicznej. Wygląda więc na to, że początkowe założenia po dekadzie wciąż były aktualne.

Sam lokal zmieniał się z czasem i rozrastał. Obok – nazwijmy je –  alternatywnych działalności, jak Forum Designu, pojawiło się m.in. popularne saunarium, które jednak bez szerszych wytłumaczeń, musiało opuścić to miejsce najpóźniej w marcu 2021 roku.

Natomiast w maju tego samego roku otwarta została Hala Forum, która należy do krakowskiego biznesmana – właściciela sieci aptek i krakowskiej drużyny sportowej KS Wieczysta.

Co dalej?

Branża związana z krakowską gastronomią słyszała plotki o tym, że FP znika z Forum od mniej więcej lutego. Potwierdziło się to dopiero 24 marca. Jednak wciąż oficjalnie nikt tego ze strony klubu nie ogłosił.

Media społecznościowe klubokawiarni milczą od 14 marca, na oficjalnej stronie w „njusach” informacja z końca stycznia o nowej karcie koktajl, telefonu nikt nie odbierał od zeszłego piątku, kiedy to próbowaliśmy się czegoś dowiedzieć.

Jeden z naszych rozmówców z branży, stwierdził, że nikt oficjalnie niczego nie powie. Na pytanie dlaczego, zapadła wymowna cisza. Potwierdził jedynie pogłoski, które mówią o tym, że to Hala Forum zaanektuje opuszczone przestrzenie. Natomiast samo Forum Przestrzenie ma zmienić lokalizację. Na pytanie o powód takiego ruchu, odpowiedział: – Jeśli nie wiadomo, o co chodzi…

Z innego źródła udało nam się nieoficjalnie ustalić, że oświadczenie właścicieli w tej sprawie powinno pojawić się w sieci za kilka dni.

Leżaki idą w ruch. Jak na razie właściciele poinformowali w czwartek przed południem o wyprzedaży leżaków. Akcja rozpocznie się w piątek o godzinie 12 po hotelem.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki