Roboty dostarczają jedzenie w Krakowie [VIDEO]

fot. Łukasz Jeżak

Możemy zapomnieć o kurierach. Firma SzamaExpress we współpracy z Delivery Couple dostarcza posiłki w Krakowie przy pomocy „dostawczyni Kasi”, robota na czterech kółkach, wyposażonego w cztery kamery i podgrzewacz na zamówienie.

19 maja, firma SzamaExpress rozpoczęła testy dostaw jedzenia z kilku krakowskich restauracji do swoich klientów. Robota mogliście już zobaczyć na ulicach miasta, np. w poniedziałek, 13 czerwca, na trasie z ulic św. Anny i Starowiślnej, gdy „Kasia” odbierała zamówienie z dwóch indyjskich restauracji.

Jak komunikuje firma odpowiedzialna za technologię i produkcję robotów, Delivery Couple, 40% firm twierdzi, że największym problemem jest brak kierowców, stąd pomysł na wykorzystanie robotów do realizacji zamówień.

W porównaniu do samochodu, taki robot powoduje mniej wypadków – napisała firma. Robot ma zakaz korzystania z dróg, porusza się tylko chodnikiem i przez przejścia dla pieszych. To rozwiązanie cechuje również mniej korków, brak emisji CO2 i hałasu na ulicach. Robot został skonstruowany z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.