Ruszyły prace na Dolnych Młynach [WIZUALIZACJE, ZDJĘCIA]

fot. Sao Architecture

W lutym rozpoczęły się roboty budowlane w kompleksie dawnej fabryki cygar przy ul. Dolnych Młynów 10. Deweloper Noho Investment działa w oparciu o dwa pozwolenia budowlane wydane jeszcze na poprzedniego właściciela obiektu – spółki Immobiliaria Cammins. Inwestycja powinna zostać zakończona w lipcu 2025 roku.

Na razie jesteśmy tylko świadkami wwożenia lub wywożenia sprzętu i materiałów budowlanych na terenie dawnej Cesarko-Królewskiej Fabryki Tytoniu i Cygar, ale przed deweloperem mnóstwo pracy, zgodnie z pozwoleniami na budowę wydanymi przez prezydenta miasta w czerwcu i grudniu 2020 roku.

Noho Investment nie jest skłonne podjąć dialogu, dlatego opieramy się na informacjach zawartych w pozwoleniach budowlanych i tablicach informacyjnych widniejących u bram inwestycji. Autorem powyższych wizualizacji, zrealizowanych jeszcze na zlecenie poprzedniego właściciela kompleksu – spółki Immobiliaria Cammins, jest firma projektowo-inwestycyjna Sao Investments, która, tak jak i sam deweloper, nie potwierdza aktualności przedstawionych wizualizacji. W każdym razie Sao Investments deklaruje na swojej stronie internetowej, że wizualizacje dotyczą lat 2018-2022.

Ponadto według informacji autorów projektu architektonicznego dotyczącego rewitalizacji zabudowy dawnej fabryki cygar, powierzchnia kompleksu to 32 000 mkw., z czego do zagospodarowania jest 20 000 mkw. Do tego ma powstać park miejski o powierzchni 8 000 mkw. Koszt całej inwestycji wynosi 180 mln złotych.

Ekskluzywny kompleks mieszkaniowy

„Apartamenty i gastronomia, jakich w Krakowie jeszcze nie było”, „Niczym Feniks z popiołów Dolnych Młynów 10 odrodzi się jako nowe ikoniczne miejsce do życia”, „Adres na pokolenia” – czytamy na reklamach inwestycji przypiętych do ogrodzenia nieruchomości.

Kompleks dawnej fabryki tytoniu jest objęty ochroną konserwatorską. Nie wszystkie obiekty na terenie fabryki są jednak wpisane do rejestru zabytków. Deweloper postanowił wyburzyć m.in. budynek starej stołówki, budynek starych warsztatów i magazynów oraz budynki inwentarskie, a także nowe skrzydło budynku produkcyjnego.

Noho Investment dostosuje i przebuduje fabryczny kompleks przede wszystkim na miejsce do mieszkania. Deweloper odtworzy dawny magazyn od strony ul. Czarnowiejskiej na publiczną galerię sztuki z częścią gastronomiczną. Przebudowie i rozbudowie ulegnie główny budynek produkcyjny, który zostanie przeznaczony na biura, a do sąsiedniego budynku zostanie dobudowane nowe skrzydło o funkcji hotelowej i gastronomicznej. W miejscu stołówki stanie budynek biurowy. Ponadto pozwolenie budowlane zakłada powstanie dwóch budynków hotelowych. Termin zakończenia wyżej wymienionych prac wraz z rozbiórkami wyznaczono na lipiec 2025 roku.

Drugie pozwolenie budowlane, na które powołuje się deweloper, dotyczy dawnego budynku administracji (pierwszego od ul. Dolnych Młynów). W ramach tego zamierzenia inwestycyjnego wykonawca ma wyremontować elewację, wymienić okna, odbudować oryginalny kształt więźby dachowej i wymienić dach oraz rozebrać niezabytkowe zadaszenia nad wejściami, klatkę schodową i stróżówkę.

Noho w Krakowie

Deweloper Noho Investment jest coraz bardziej obecny na krakowskim rynku. Aktualnie skupia się na realizacji inwestycji przy ul. Dolnych Młynów, ale również przy al. Jana Pawła II w miejscu Polskich Zakładów Zbożowych (Młyny Mogilska).

Inwestor ma jeszcze w zanadrzu dwie inwestycje – na północy i zachodzie miasta – oraz jedną na południu przy ulicach Rydlówka i Kobierzyńska, tuż nad rzeką Wilgą. Tam deweloper stara się obecnie o wydanie decyzji środowiskowych dla budowy dwóch garaży podziemnych i naziemnych miejsc parkingowych w ramach budowy dwóch budynków mieszkalnych wraz z lokalami usługowymi.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto