Spokój, komfort i zieleń. Przyszłość luksusowych nieruchomości

Małgorzata Nowodworska, dyrektor sprzedaży i marketingu Angel Poland Group w Krakowie w rozmowie z nami opowiada o tym, które inwestycje mieszkaniowe w Krakowie już niedługo zostaną oddane do użytku, a także przedstawia trendy i oczekiwania osób poszukujących mieszkań segmentu premium. Zapraszamy do przeczytania rozmowy.

Mieszkańcy Krakowa na własne oczy mogą zobaczyć, że niektóre z państwa inwestycji są już prawie ukończone. Daleko jeszcze do końca prac?

Małgorzata Nowodworska, dyrektor sprzedaży i marketingu Angel Poland Group w Krakowie: Bardzo blisko. W drugim kwartale 2021 roku planujemy oddanie części mieszkalnej krakowskiego Angel Stradom. To inwestycja, na którą czeka wielu lokatorów, a my nie możemy się z kolei doczekać, by przekazać im już klucze. Na przełomie roku 21/22, planujemy także otwarcie pięciogwiazdkowego hotelu Stradom House, przy ul. Stradomskiej w samym sercu Krakowa tuż u podnóży Wawelu, należącego do grupy Autograph Collection by Marriott. Warto pamiętać, że w 2020 roku uruchomiliśmy także nowy projekt Angel Green, w którym już sprzedaliśmy ponad 30% wszystkich apartamentów. Angel Green znajduje się w samym sercu Krakowa, u zbiegu ulic Prądnickiej i Doktora Twardego. To obustronne zwycięstwo - mieszkanie blisko centrum miasta i jednocześnie blisko natury.

Mieszkańcy miast tęsknią za zielenią?

Tak, można to zauważyć. Często w rozmowach pytają o to.

Ale to się chyba wyklucza – mieszkając w dużym mieście, jak Kraków, musisz liczyć się z tym, że „murów” będzie więcej niż zieleni. Oczywiście nie mówimy tu o parkach, a o terenach deweloperów.

Niekoniecznie. Atrakcyjne tereny w centrach miast coraz częściej są nabywane przez deweloperów, którym zależy na zaprojektowaniu nie tylko ładnych mieszkań, ale także ciekawej przestrzeni wokół inwestycji. Angel Green ma być właśnie takim przyjaznym naturze projektem. Według naszej idei, będzie to jedyna w swoim rodzaju „zielona wyspa”, pełna drzew i wspólnej przestrzeni.

Warto pamiętać, że osoby poszukujące mieszkań coraz większą uwagę zwracają także na możliwość kompozycji zieleni… we własnym domu. Z tego też względu rosnącym zainteresowaniem cieszą się duże apartamenty z okazałymi tarasami lub loggiami. Z jedenastu dostępnych penthouse’ów na ostatniej kondygnacji inwestycji Angel Stradom zostały już tylko cztery.

Czego jeszcze szukają osoby rozglądające się na rynku mieszkań luksusowych?

Wydaje się, że przede wszystkim… spokoju i komfortu. Część z nich kupuje mieszkania na wynajem, ale ma trudności z tym, by się nimi efektywnie zajmować z uwagi na brak czasu i to, że mieszkają daleko od kupionego mieszkania. Właśnie dlatego rozwijamy takie usługi, jak Angel Management. To podmiot zajmujący się kompleksowym zarządzaniem nieruchomościami z naszego portfolio. Jesteśmy z klientem od początku do końca, tego od nas oczekiwano.

Co to oznacza?

W dużym skrócie oznacza to, że rozszerzyliśmy działalność o własne wykończenia pod klucz oraz pełne zarządzanie nieruchomościami. Dla klientów zainteresowanych usługą zarządzania najmem długoterminowym przygotowaliśmy ofertę specjalną, gdzie nie pobieramy prowizji z kolei osobom kupującym lokale mieszkalne w celach inwestycyjnych w naszych projektach zlokalizowanych w Krakowie i Wrocławiu, dajemy opcję gwarantującą roczny przychód z najmu mieszkań – wysokość kwot uzależniona jest od inwestycji, w której nabywają nieruchomość. Angażujemy się także w sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym.

Wtórnym? Dla wielu osób deweloper jest w procesie sprzedaży mieszkań niemal synonimem rynku pierwotnego…

Zgadza się, ale my mówimy tylko o mieszkaniach, które znajdują się w zrealizowanych przez nas inwestycjach. Dzięki temu możemy zadbać o to, że cały proces będzie spójny i bezpieczny. Można powiedzieć, że zapewniamy klientom kompleksową usługę.

Usługa jest, ale co z popytem? W wielu branżach przez pandemię kryzys zajrzał przedsiębiorcom głęboko w oczy. Z deweloperami było inaczej?

Nie ze wszystkimi, ale, co do zasady, na pewno branża deweloperska nie była w najgorszej sytuacji. Wiele osób w niepewnych czasach uznało mieszkania za pewną inwestycję kapitału, bardzo słusznie zresztą. Można zatem powiedzieć, że rynek nieruchomości wyszedł z kryzysu obronną ręką, a zwłaszcza solidni deweloperzy z segmentu premium, tacy jak Angel Poland Group.

Dlaczego „zwłaszcza” oni?

Silne firmy deweloperskie korzystają przy realizacji przedsięwzięć deweloperskich tylko i wyłącznie z własnego kapitału oraz kredytów bankowych. Kiedy rozpoczynamy inwestycję, mamy już zapewnione stuprocentowe finansowanie. Posiadamy do dyspozycji linie kredytowe - aktualnie na poziomie 200 mln zł. Dodatkowo, na realizację wieloetapowej inwestycji Angel Green pozyskaliśmy finansowanie. Nie budujemy za pieniądze klientów. Ich wpłaty trafiają na zamknięte rachunki powiernicze prowadzone przez największe banki (obecnie mBank oraz PEKAO S.A.). Dzięki temu oni byli w pełni chronieni, a my mogliśmy sobie pozwolić na okresowe spowolnienie sprzedaży w początkowej fazie lockdownu, bez wpływu na naszą płynność finansową.

A jak technicznie sprzedaje się mieszkanie w czasach pandemii, kiedy spotkania 1:1 i oglądanie lokalu może być utrudnione?

Pandemia na wielu firmach wymusiła „przeniesienie” części sprzedaży do internetu. Dla nas nie była to jednak nowość. Od dawna oferujemy naszym klientom dokonywanie transakcji stacjonarnie lub poprzez sieć i to się nie zmieniło. Wielokrotnie sprzedawaliśmy apartamenty za pośrednictwem wideokonferencji. Do umowy rezerwacyjnej taka forma prezentacji jest w zupełności wystarczająca. Niejednokrotnie zdarza się, iż naszych klientów poznajemy osobiście dopiero u notariusza przy podpisaniu umowy przenoszącej własność. Często też transakcje nabywcy przeprowadzają za pośrednictwem swoich pełnomocników, co wyłącza konieczność ich wizyt w naszych biurach sprzedaży.

Jak zatem oceniają państwo 2020 rok?

Dobrze – w ubiegłych dwunastu miesiącach zanotowaliśmy wzrost sprzedaży, kształtujący się na poziomie 130 milionów złotych w naszych krakowskich i wrocławskich inwestycjach. Cieszymy się z tego, że niezależnie od okoliczności zrealizowaliśmy zamierzone cele biznesowe. W realizacji w 2020 roku mieliśmy ponad 500 mieszkań o podwyższonym standardzie oraz luksusowych apartamentów. Nie emitujemy obligacji, mamy jeden z najniższych wskaźników zadłużenia na rynku. Nasze aktywa to ponad 550 mln złotych, a kapitały własne na poziomie ponad 250 mln zł.

Plany na najbliższe miesiące to…

Mamy ich tak wiele, że nie wiem, od czego zacząć (śmiech). A tak na poważnie – jak zawsze, naszym głównym celem jest terminowa realizacja trwających inwestycji. Po drugie – rozwój wspomnianego już Angel Management. Po trzecie - szukanie kolejnych ciekawych terenów do inwestycji w Krakowie i we Wrocławiu.

Wszystko wskazuje na to, że ceny mieszkań z segmentu premium będą rosły. To zresztą ciekawa opcja do inwestycji nie tylko dla Polaków. Ceny polskich apartamentów nadal są bardzo atrakcyjne na tle Europy Zachodniej, co przyciąga wielu zagranicznych inwestorów. Średnia cena nieruchomości premium w Londynie to 27,3 tys. euro za mkw., w Paryżu – 15,5 tys., w Berlinie – 8,5 tys., a w Nowym Jorku – 31 tys. euro. Przy takich kwotach polskie stawki nie robią aż takiego wrażenia. Podsumowując, niezależnie od tego, jak ułoży się nadchodzący rok, mamy nadzieję, że wszystkim upłynie w zdrowiu.