Sześć pacjentek z rakiem zoperowanych w 12 godzin dzięki robotom

fot. materiał prasowy

Zespół ginekologów z krakowskiego Szpitala na Klinach w ciągu 12 godzin wykonał 6 zabiegów z zakresu ginekologii onkologicznej ze wsparciem dwóch robotów da Vinci. Bezpłatną pomoc otrzymały pacjentki z Polski i z Ukrainy chore na raka endometrium i raka szyjki macicy.

Zabiegi robotami da Vinci w dziedzinie ginekologii nie mają w Polsce dedykowanego finansowania w ramach NFZ, dostępne są głównie prywatnie, a koszt zabiegu robotycznego często stanowi dla kobiet barierę dostępności do małoinwazyjnej operacji. Jednak dzięki inicjatywie szpitala i dotacji z Unii Europejskiej mogą korzystać z tych nowoczesnych zabiegów bezpłatnie. Wartość dofinansowania z funduszy europejskich wynosi 7,3 mln złotych.

– W naszym szpitalu możemy w każdym miesiącu wykonać ok. 10 bezpłatnych operacji. Komercyjnie taki zabieg kosztuje ok. 40 tys. złotych. Grant, jaki otrzymaliśmy, starczy nam na operacje ginekologiczne aż do połowy 2023 roku. Nasz zespół dziś stanął do walki o zdrowie i jakość życia sześciu pacjentek z Polski i z Ukrainy, wykonując w ciągu 12 godzin złożone zabiegi leczenia raka endometrium i raka szyjki macicy, w tym zabieg trachelektomi przy wsparciu robotów da Vinci – mówi Joanna Szyman, prezeska grupy Neo Hospital, do której należy krakowski Szpital na Klinach.

W szpitalu zorganizowano unikalne szkolenie dla lekarzy i lekarek, którzy mogli uczestniczyć w zabiegach operacyjnych z wykorzystaniem dwóch robotów da Vinci. W szpitalu odbył się także kurs z chirurgii robotycznej dla pielęgniarek operacyjnych. Z programu skorzystało 6 osób, uzyskując certyfikaty uprawniające do pracy z systemem da Vinci.

Nowoczesne technologie są coraz bardziej zintegrowane z medycyną. – Wyzwanie, przed którym stoimy, polega na tym, że technologia ewoluuje w niezwykle szybkim tempie, a my w medycynie musimy być gotowi ją utrzymać, zarządzać i dzielić się nią, a przede wszystkim stosować ją w bezpieczny sposób, aby móc rzeczywiście pomagać pacjentom – mówi Joanna Szyman.  NEO Hospital pracuje z wykorzystaniem robota da Vinci od 2019 roku i odpowiada za 20% wszystkich zabiegów z udziałem robotów da Vinci w Polsce.