"Szkieletor" stał się już miejscem pracy dla niejednej firmy

Unity Centre, kompleks biznesowy przy rondzie Mogilskim fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Minął miesiąc od zakończenia budowy Unity Centre, tym samym "Szkieletor" przeszedł do historii i przyszedł czas na wynajem nowej przestrzeni biurowej. Inwestorzy kompleksu obecnie walczą o najem kilkudziesięciu tysięcy metrów powierzchni, mimo trudnej sytuacji na rynku biurowym.

Budynki Unity Centre powoli wypełniają się najemcami, a pierwsi pracownicy przychodzą już do swoich biur. Biurowiec zlokalizowany po prawej stronie placu głównego kompleksu zajęło dwóch dużych najemców, z czego jeden to międzynarodowa korporacja, która jak wiele firm obecnie, działa zdalnie. W wieży natomiast pracuje spółka gazowa Novatek, która ze względu na specyfikę działności pracuje stacjonarnie. – Do wieży zostanie wkrótce wprowadzonych dwóch kolejnych najemców, dopinamy szereg umów – dodaje Jakub Wazowicz, przedstawiciel inwestora GD&K Group Unity Centre.

Część kompleksu i przestrzeni biurowej nadal znajduje się w stanie deweloperskim. Najemcy są intensywnie poszukiwani, choć niestabilna sytuacja na rynku spowodowana epidemią wstrzymuje ich przed podejmowaniem długofalowych zobowiązań. Na rynkach regionalnych tylko w okresie lipiec-wrzesień firmy wynajęły o 40 proc. mniej powierzchni niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

– Na pytania o decyzje w sprawie kończących się umów najmu, firmy częściej skłonne są do przeczekania, podjęcia renegocjacji niż podpisania umowy w nowym miejscu. Na potwierdzenie powyższego powiem, że w ostatnim kwartale w Krakowie blisko połowę podpisanych umów stanowiły renegocjacje – wyjaśnia Monika Sułdecka-Karaś z firmy doradczej Knight Frank.

Najlepszy punkt widokowy w Krakowie

Nieustannie trwają prace nad planem zagospodarowania najwyższych pięter "Szkieletora". – Jest to najlepszy punkt obserwacyjny w Krakowie i nikt prędko takiego mieć nie będzie. Chcemy to wykorzystać i stworzyć miejsce otwarte zarówno dla najemców, jak i osób z zewnątrz, zapewne w formie biletowanej – mówi Jakub Wazowicz. Nie wcześniej jednak niż na wiosnę.

Na parterach budynków Unity Centre będzie działała gastronomia i usługi. W przyszłości możemy spodziewać się również ogródków kawiarnianych.

Jeden lokal usługowo-handlowy w wieży został już przekazany w ręce najemcy, który wkrótce rozpocznie prace wykończeniowe nad przestrzenią gastronomiczno-kawiarnianą. Jeśli chodzi o gastronomię, to na głównym placu kompleksu zainstalowno pierwszy food truck z kawą, niegdyś stacjonujący obok Błękitka i ronda Grzegórzeckiego.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki