Urzędnicy chcieli zakazać sprzedaży alkoholu w sąsiedztwie parku i kąpieliska. Co na to sąd?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W sąsiedztwie parku i kąpieliska nie można sprzedawać alkoholu – tak twierdzą urzędnicy. Sąd jednak inaczej spojrzał na skargę przedsiębiorcy na tego typu decyzję.

Przedsiębiorca prowadzący lokal gastronomiczny w sąsiedztwie Parku Miejskiego Bagry Wielkie i kąpieliska nie dostał pozwolenia na sprzedaż piwa oraz napojów do 4,5 proc. zawartości alkoholu. Urzędnicy odmówili twierdząc, że wyjście z miejsca, gdzie prowadzona jest działalność, prowadzi na drogę, która należy do granic parku. A regulamin zabrania wnoszenia alkoholu na jego teren. Zdaniem urzędu miasta „przy dużej liczbie klientów trudno będzie właścicielowi dopilnować, aby nie wynosili alkoholu poza teren lokalu”.

Ten wniósł sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które jednak przyznało rację miastu. – Punkt sprzedaży napojów alkoholowych znajduje się na terenie funkcjonalnie związanym w kąpieliskiem, na terenie którego obowiązuje zakaz sprzedaży i podawania napojów alkoholowych – stwierdziło SKO.

Właściciel wszedł na drogę sądową. W skardze przedsiębiorca zwrócił uwagę, że samo sąsiedztwo z parkiem i kąpieliskiem nie może być powodem do nie przyznania koncesji, zwłaszcza że inne firmy mogą sprzedawać alkohol, działając na terenie samego parku, a nie w jego sąsiedztwie. Mowa tu o restauracji w klubie żeglarskim czy sklepie.

Co mówią przepisy?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zgadza się z tym, że alkohol i woda to złe połączenie.

– Spożywanie alkoholu i jednocześnie rekreacja wodna może bowiem skończyć się tragicznie zarówno dla osoby ten alkohol spożywającej, jak i dla innych osób. Nie jest również korzystne dla interesu publicznego, gdyż może powodować zaangażowanie służb medycznych czy wodnych celem podjęcia akcji ratunkowych. Stąd z uwagi na potrzebę ochrony interesu prywatnego jak i publicznego, na terenie kąpielisk został wprowadzony zakaz sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych – widnieje w orzeczeniu.

Jednak w Krakowie teren każdego kąpieliska jest ściśle określony działkami, wchodzącymi w jego skład. WSA stwierdził, że przedsiębiorca prowadzi swój punkt na prywatnym terenie i nie wchodzi on w skład kąpieliska.

Sąd w całości podzielił stanowisko skarżącego twierdząc, że „przepisy nie wprowadzają zakazu sprzedaży alkoholu w sąsiedztwie parku”. Urzędnicy raz jeszcze będą musieli rozpatrzeć wniosek o pozwolenie na sprzedaż alkoholu z uwzględnieniem oceny prawnej wyrażonej przez sąd.



W parku Bagry funkcjonują trzy kąpieliska na zbiorniku wodnym Bagry Wielkie: „Plaża Bagry”, „Plaża Bagry Wschód ”oraz „Plaża Bagry II ”. Nad bezpieczeństwem użytkowników czuwają wykwalifikowani ratownicy codziennie miedzy godziną 10 a 18.