W mieszkaniówce pokutują słabe lata. Mamy „lekkie ochłodzenie popytu”

Zdjęcie przykładowe fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ze wstępnych danych GUS-u wynika, że w I półroczu tego roku do użytkowania zostało oddanych 95,5 tys. mieszkań. To spadek blisko 15-procentowy w porównaniu z zeszłym rokiem. W Krakowie cieszyć może – chociaż chwilowo – stabilizacja cen.

2023 rok nie był dobry dla osób szukających mieszkań. Na rynku pojawiło się ich mniej niż w 2022 r. Obecnie GUS co miesiąc podaje dane mówiące o tym, że liczba mieszkań oddanych do użytku jest niższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Nie inaczej jest po analizie pierwszych sześciu miesięcy 2024 roku.

–  Deweloperzy przekazali do eksploatacji 58,5 tys. mieszkań – o 9,3 proc. mniej niż przed rokiem, natomiast inwestorzy indywidualni 34,8 tys. mieszkań, tj. o 23,6 proc. mniej – informuje Główny Urząd Statystyczny. W Małopolsce było to 10 tys. mieszkań.

Pozytywny trend utrzymuje się w liczbie planowanych inwestycji. W ciągu pół roku w całym kraju zostało wydanych pozwoleń na ponad 143 tys. mieszkań (deweloperzy otrzymali ponad 101 tys.). W stosunku do zeszłego roku to wzrost o 28 procent, jednak te lokale znajdą się na fizycznie na rynku najwcześniej za kilka lat. W naszym województwie mowa o 10,7 tys. lokali.

Wcześniej, bo za około półtora-dwa lata klienci powinni mieć dostępne lokale, których budowa rozpoczęła się między styczniem a czerwcem tego roku. Mowa o 80,6 tys. mieszkań realizowanych przez deweloperów (tu wzrost w porównaniu z zeszłym rokiem o 68 proc.) i blisko 40 tys. przez prywatne osoby. Małopolscy inwestorzy rozpoczęli budowę 13,1 tys. mieszkań.

Okiem deweloperów – faza stabilizacja

– W II kwartale 2024 roku rynek mieszkaniowy w Polsce wszedł w fazę pewnej stabilizacji. Względem I kwartału oraz aktywnego pod względem sprzedaży całego roku 2023, można zauważyć lekkie ochłodzenie popytu. Część nabywców wstrzymała się z decyzją o zakupie mieszkania z uwagi na brak jednoznacznych informacji na temat nowego rządowego programu preferencyjnych kredytów hipotecznych „Na Start” – komentuje Marcin Rams, prezes Dom Development Kraków.

Przedstawiciel spółki mówi, że grupa kapitałowa, odnotowała „satysfakcjonujące wyniki”, w tym także w Krakowie. –  W całym półroczu, w stolicy Małopolski sprzedaliśmy 245 lokali, czyli o 3 proc. więcej r/r. Największą sprzedaż odnotowano na Osiedlu Górka Narodowa – łącznie 145 lokali, a najwięcej przekazań miało miejsce na Osiedlu przy Malborskiej – mówi prezes Rams.

– Natomiast jeśli chodzi o bieżący rok, to oceniamy, że potencjał przekazań jest dużo wyższy niż w zeszłym roku – dodaje.

– W pierwszym półroczu 2024 roku firma sprzedała 1949 mieszkań wobec 1184 zakontraktowanych w I półroczu 2023 roku, co oznacza wzrost o 65 proc. W samym II kwartale sprzedaż wyniosła 911 lokali wobec 651 w analogicznym okresie ubiegłego roku, czyli o 40 proc. więcej – mówi Tomasz Kaleta, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży i marketingu w Develii dla portalu Dompress. Kaleta dodaje, że jest zadowolony z takiego wyniku i podkreśla, że jego firma posiada produkty w takich miastach jak Warszawa i Kraków.

Grupa Atal w pierwszym półroczu 2024 roku zakontraktowała 1289 lokali. Przed rokiem było to 1136 mieszkań. W II kwartale spółka w Krakowie przekazała w Krakowie 52 mieszkania, co stanowiło 10 proc. ogólnej liczby przekazanych lokali w tym okresie.

Mobilizacja

Serwis otodom.pl zauważył wzmożone działania deweloperów, mające wzmocnić sprzedaż. –  Nie czekając na nowy program wsparcia kredytobiorców, deweloperzy zintensyfikowali działania prosprzedażowe: na inwestycjach pojawiło się więcej dni otwartych, część firm wprowadziła dodatkowe promocje lub zwiększyła wydatki marketingowe – informuje Marcin Krasoń, ekspert rynku mieszkaniowego, Otodom Analytics.

I efekty tych działań już widać w czerwcowych statystykach. – Na razie jednak trudno jednoznacznie określić czy to jednorazowy skok, czy też może początek odwrócenia trendu spadkowego obserwowanego od trzech miesięcy – stwierdza Marcin Krasoń.

Jakie ceny w czerwcu?

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy ceny mieszkań wzrosły w Krakowie o 7-8 proc. I jak na razie zastopowały.

Z danych portalu rynekpierwoty.pl wynika, że średnia cena mieszkania w czerwcu pod Wawelem wynosiła 16,3 zł za metr kwadratowy. – Tym samym stolica Małopolski odnotowała stabilizację cen względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 16 325 zł za mkw. – czytamy w raporcie.

Wzrosła, choć nieznacznie, liczba lokali, które trafiły do sprzedaży. Deweloperzy pod koniec miesiąca oferowali 5857 mieszkań, o nieco ponad 350 więcej niż w maju.

– Ponadto, rynek wtórny w Krakowie stanął pod znakiem stabilizacji cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w czerwcu 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 17,5 tys. zł za m kw., decydując się na M „z drugiej ręki” – informuje rynekpierwotny.pl.