Za 2-3 lata wszyscy będziemy korzystać z sieci 5G [Rozmowa]

centrum technologiczne Nokii na Czerwonych Makach fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Centrum technologiczne Nokii w Krakowie obchodzi pod koniec kwietnia 10-lecie istnienia. Rozmawiamy z tej okazji z dyrektorem centrum Krzysztofem Personą o tym, czym Nokia pod Wawelem w ogóle się zajmuje, jak rozwinęła się siedziba firmy na przełomie ostatniej dekady oraz kiedy doczekamy się wszyscy sieci 5G w swoich smartfonach.

Łukasz Jeżak, LoveKraków.pl: Czym Nokia w Krakowie w ogóle się zajmuje? W powszechnej świadomości ludzi Nokia nadal produkuje telefony.

Krzysztof Persona, Nokia: Zgadza się, powszechnie nadal panuje przekonanie, że Nokia to telefony. Może to być mylące szczególnie teraz, gdy nowe telefony pod marką Nokii pojawiły się na rynku, jednakże nie są one już produkowane przez Nokię.

Nokia jako firma w tej chwili zajmuje się dostarczaniem infrastruktury związanej z łącznością internetową zarówno bezprzewodową, jak i przewodową, światłowodową – tym zajmuje się Nokia ogólnie. A w Krakowie od 10 lat pracujemy w Nokii nad technologią łączności bezprzewodowej, czyli nad rozwojem systemów telefonii komórkowej.

Zaczęliście od LTE (4G), teraz pracujecie nad rozwojem technologii 5G.

Nad LTE pracowaliśmy od początku, natomiast ostatnie trzy lata to jest coraz większe zaangażowane nad tą najnowszą technologią, która w tej chwili wkracza już do ofert operatorów i jest coraz bardziej powszechna, czyli 5G.

Jak wyglądała struktura zatrudnienia w krakowskiej siedzibie Nokii na przełomie ostatniej dekady? Jak wielu pracowników zatrudniacie?

Można powiedzieć, że przez ostatnie 10 lat sukcesywnie rosła ilość pracowników w naszym centrum. Na początku zatrudnialiśmy 250 osób, w tym roku dojdziemy do blisko 1300 osób, czyli jest to ponad pięciokrotne powiększenie zespołu.

Oczywiście były lata, kiedy przyrost nowo zatrudnianych pracowników przebiegał wolniej, ale były też lata, kiedy rekrutowaliśmy po 200 osób rocznie. Na zatrudnienie znaczący wpływ ma rozwój technologii. Nokia oficjalnie komunikuje, że inwestycje w 5G są teraz priorytetowe i chce być liderem światowym w tym sektorze, dlatego też nasze centrum badawczo-rozwojowe w Krakowie rośnie w siłę.

Kiedy zdecydowaliście się na współpracę z krakowskimi uczelniami?

Właściwie już na samym początku. Rozpoczęło się to od tego, że podpisywaliśmy z coraz to kolejnymi, głównymi uczelniami w Krakowie, czyli z Akademią Górniczo-Hutniczą, Uniwersytetem Jagiellońskim, Politechniką Krakowską, umowy ramowe na współpracę i od sześciu-siedmiu lat ta współpraca się nam bardzo dobrze układa.

Głównie współpracujemy z uczelniami na zasadzie dostarczania wiedzy związanej z technologiami, nad którymi pracujemy. Prowadzimy różnego rodzaju kursy, zajęcia laboratoryjne, wykłady. Również wyposażamy laboratoria w sprzęt, który pozwala zapoznać się studentom i pracownikom naukowym z tymi technologiami.

Co ciekawe, do niedawna na terenie uczelni AGH mieliśmy sieć 4G, a już wkrótce będziemy implementować tam sieć 5G, aby studenci i pracownicy szkoły mogli z niej na co dzień korzystać.

Zatrudniacie absolwentów uczelni, którzy z wami współpracowali, czy to już naturalne, że po skończeniu szkoły oni do was przychodzą?

W Krakowie pracujemy z najnowszymi technologiami i ludzie, którzy przychodzą do Nokii, muszą prezentować odpowiedni poziom wiedzy. To nasze zaangażowanie na uczelniach jest właśnie po to, aby podnosić ten poziom wiedzy wśród studentów, a tym samym dać nam szansę, kiedy zatrudniamy już te osoby jako pracowników Nokii, żeby mieć lepiej przygotowanych pracowników do pracy w firmie od pierwszego dnia pracy.

Porozmawiajmy teraz nieco o przyszłości Nokii w Krakowie. Czy będziecie świętować kolejne 10-lecie?

Jestem przekonany o tym, że przyszłość Nokii w Krakowie jest niezagrożona i zamierzamy się dalej rozwijać. Nokia cały czas inwestuje w działy R&D, których w Polsce są trzy, poza Krakowem znajdują się one we Wrocławiu i Bydgoszczy. Dlatego też Polska jest z perspektywy Nokii bardzo strategicznym miejscem.

Ponadto w Krakowie mamy już spory zespół i posiadamy bardzo wysoką ekspertyzę w technologiach, nad którymi pracujemy. Jesteśmy miejscem, gdzie łatwo jest podejmować nowe wyzwania. Jest to spowodowane tym, że mamy w naszym centrum bardzo doświadczonych specjalistów, którzy są w stanie od podstaw zająć się rozwojem nowych technologii.

Wracając do 5G, kiedy nadejdzie czas, że wszystkie nasze smartfony będą działać w tej technologii?

Ostatnie szacunki, które Nokia przygotowała na potrzeby analizy biznesowej, pokazują, że jesteśmy jeszcze kilka lat przed takim „boomem” na technologię 5G. Oczywiście ta technologia rozwija się bardzo dynamicznie, ale potrzebuje czasu na to, aby dojrzeć do takiego stanu, kiedy będzie powszechnie używana przez wszystkie mobilne urządzenia. Szacuje się, że pełny rozwój tej technologii, przyjęcie jej przez wszystkich operatorów komórkowych i jej upowszechnienie nadejdzie za 2-3 lata.

comments powered by Disqus