Zabłocie – o połowę droższe mieszkania i magnes dla dużych firm

fot. krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Westinghouse Electric Company, VMLY&R, OANDA – to tylko część światowych marek i przedsiębiorstw, które uruchomiły swoje biura na Zabłociu w ciągu ostatniego roku. Dlaczego wybrały biurowiec Zabłocie Business Park B? Czym Zabłocie przyciąga do siebie deweloperów?

Wyżej wymienione firmy, czyli Westinghouse (energia nuklearna), VMLY&R (agencja marketingowa), OANDA (fintech), szukały korzystnych warunków na krakowskim rynku biurowym do lokalizacji swoich oddziałów i znalazły je na Zabłociu, w budynku Zabłocie Business Park B. Dlaczego właśnie tam?

Jeden z największych projektów biurowych zrealizowanych w 2020 roku w Krakowie to drugi budynek kompleksu Zabłocie Business Park B (14,5 tys. mkw. powierzchni biurowej). Obiekt został oddany do użytku jeszcze przed wybuchem pandemii, niefortunnie bowiem część najemców zrezygnowała z najmu biur, spodziewając się, że praca stacjonarna może zostać zawieszona na dłuższy czas. Pierwsza połowa ubiegłego roku była trudna dla wynajmującego, lecz po luzowaniu obostrzeń firmy wróciły do rozmów w sezonie letnim.

Pierwszą z nich, która zdecydowała się na najem całego pietra, to producent oprogramowania Software Mansion. Kamil Kazała, przedstawiciel dewelopera odpowiedzialnego za realizację inwestycji, IMS Budownictwo, przyznaje, że powrót zainteresowania najmem biur w tym obiekcie, to zasługa lokalizacji.

– Lokalizacja to główny atut i podstawa naszej inwestycji, która wpłynęła na to, że klienci wybierają akurat nasze projekty w tym rejonie. Umiejscowienie inwestycji obroniło inwestycję w cieniu pandemii i dzięki temu podpisaliśmy umowy – mówi Kamil Kazała.

Zabłocie Business Park wyróżnia przede wszystkim lokalizacja, ale też udogodnienia w okolicy oraz standard i jakość wykończenia budynków. − Obiekt jest dobrze zlokalizowany pod względem komunikacyjnym zarówno z Podgórzem, Kazimierzem, jak również z samym centrum miasta. Warunki komercyjne oferowane przez wynajmującego są konkurencyjne, natomiast jakość oferowanej powierzchni biurowej jest wysoka. Jest to kolejny biurowiec realizowany przez tego dewelopera i reprezentuje najlepsze standardy rynkowe – dodaje Maciej Fielek z agencji JLL, która wprowadzała m.in. VMLY&R do kompleksu.

Trochę niższe ceny załatwią sprawę?

Zabłocie Business Park B jest obecnie w ponad 60 proc. skomercjalizowany. To dobry wynik, biorąc pod uwagę, że to nowy budynek, wynajmujący dopiero w połowie ubiegłego roku zaczął komercjalizować obiekt, a pracownicy nadal w dużej mierze wykonują swoje obowiązki zdalnie. – W drugiej połowie minionego roku było bardzo pusto w biurach, teraz tych osób jest trochę więcej, ale to jeszcze nie jest pełnoprawny powrót – przedstawia Kamil Kazała.

Najem powierzchni biurowych w Zabłocie Business Park B kosztuje nawet kilkanaście procent mniej niż inne podobne obiekty w okolicy. – Warunki handlowe oferujemy nieco lepsze niż średnia rynkowa. Zasadniczo wszyscy działamy na tym samym rynku i lokalna konkurencja ma porównywalne stawki, ale oferujemy troszkę lepsze warunki najmu, choć nie jest to przepaść – tłumaczy przedstawiciel kompleksu.

Jeszcze jedna rzecz na pewno przyciąga firmy do ulokowania swoich biur przy ul. Zabłocie. To budżet przeznaczony na wykończenie wnętrz. − Jak wiemy, w trakcie negocjacji umów określa się również standard wykończenia powierzchni biurowej. Wynajmujący przeznacza na to pewien budżet i w przypadku Zabłocie Business Park jest on efektywnie wykorzystany. Najemca w ramach tej kwoty, z ewentualnymi niewielkimi modyfikacjami ustalanymi w trakcie, może otrzymać biuro pod „klucz”. Stosunek jakości do ceny tej powierzchni biurowej jest optymalny, to po prostu udany projekt – wyjaśnia Maciej Fielek, JLL.

Fenomen Zabłocia. Tutaj zapłacą więcej

Zabłocie staje się coraz bardziej pożądanym miejscem do zamieszkania, a to za sprawą położenia, nowoczesnych inwestycji, konceptów kulinarnych, czy też tego charakterystycznego postindustrialnego klimatu. Deweloperzy są tego świadomi, idą wraz z trendem, oferując nawet o połowę droższe mieszkania, aniżeli wynosi średnia cena za metr kwadratowy w całym mieście.

– Diametralnie zmieniło się Zabłocie, porównując stan obecny z dekadą wstecz, kiedy to nie dochodziła tu nawet linia tramwajowa. Naprawdę bardzo dynamiczny rozwój nastąpił w tym rejonie – przyznaje Kamil Kazała, przedstawiciel IMS Budownictwo. Deweloper w ramach inwestycji Pasaż Podgórski sprzedał 800 mieszkań od 2013 roku.

– Zabłocie rozwija się w kierunku ulicy Nadwiślańskiej i jest bardzo atrakcyjnym rejonem, gdzie obserwujemy wysoki popyt na mieszkania do tego stopnia, że nabywcy są w stanie znacznie więcej zapłacić za metr kwadratowy, żeby tylko tu zamieszkać. Każdy etap naszej inwestycji, Pasaż Podgórski, sprzedawaliśmy jeszcze w przedsprzedaży – mówi Kamil Kazała. Nasz rozmówca ocenia, że średnia stawka za metr kw. mieszkania na Zabłociu wynosi 14-15 tys. zł, podczas gdy średnia dla miasta to niecałe 10 tys. zł/mkw