15 hektarów pod inwestycje w Nowej Hucie. Umowa podpisana

fot. Materiały prasowe

Na przylegających do ul. Igołomskiej działkach w ciągu półtora roku powstaną nowe drogi, instalacje oraz otwarte przestrzenie publiczne do odpoczynku dla mieszkańców Krakowa i pracowników firm, które w przyszłości się tu pojawią.

Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. podpisała umowę z krakowską firmą AG System na zaprojektowanie i wybudowanie infrastruktury południowej części Strefy Aktywności Gospodarczej na terenach powstającego Parku Naukowo-Technologicznego „Branice”. Prace będą kosztować ponad 46 milionów złotych.

15 hektarów terenów inwestycyjnych

Teren inwestycji to okolice ulicy Igołomskiej, po jej południowej stronie, niedaleko pętli tramwajowej w Pleszowie. To także część Strefy Aktywności Gospodarczej, która powstaje w ramach Parku Naukowo-Technologicznego „Branice”. Do tej pory były to głównie działki rolne, nieużytki i – w większości – zaniedbane tereny poprzemysłowe. Spory problem stanowiły dzikie wysypiska. Budowa strefy ma zmienić to miejsce w nowoczesną przestrzeń biznesu i przemysłu.

Do listopada 2021 roku wykonawca ma kompleksowo przygotować ponad 15 hektarów terenów inwestycyjnych. Oznacza to m.in., że pojawią się tam w sumie 2 kilometry nowych dróg oraz ścieżek rowerowych, a także chodniki i oświetlenie. Do tego przecinająca ten teren linia energetyczna zostanie przeniesiona pod ziemię, a do działek zostaną doprowadzone media, czyli prąd, woda i kanalizacja.

Powstanie też przestrzeń do rekreacji, o powierzchni 1,5 ha. – Na całym terenie południowej części SAG zostanie w sumie posadzonych 100 nowych drzew i krzewów. Będzie też 2,3 hektara trawników dywanowych oraz 600 metrów kwadratowych klombów, rabat i kwietników – mówi Artur Paszko, prezes Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A.

Kiedy ruszą prace i dla kogo ten projekt?

W najbliższych miesiącach będą trwały prace projektowe i uzyskiwanie niezbędnych decyzji administracyjnych. Planowo, pierwsze łopaty pójdą w ruch za mniej więcej pół roku.

– Docelowo ma tam powstać przestrzeń, gdzie swoje miejsce znajdą mikro-, mali i średni przedsiębiorcy działający w obszarze usługowo-przemysłowym, a w szczególności reprezentujący tzw. Inteligentne Specjalizacje Małopolski. Chodzi o takie branże jak: chemia, IT, biotechnologia, energia zrównoważona, produkcja metali, elektronika i przemysły kreatywne” – dodaje prezes Artur Paszko.

Na całym obszarze Strefy Aktywności Gospodarczej planuje się około 50 inwestycji, co wpłynie na powstanie nowych miejsc pracy. Tylko w części południowej do zagospodarowania przez inwestorów będzie 21 działek. Zyskają też przedsiębiorcy, ponieważ ceny dzierżawy tych terenów, a w przyszłości także ich wykupu, nie będą uwzględniały poniesionych wydatków inwestycyjnych.

Jedna z trzech części

W sumie Strefa Aktywności Gospodarczej w Branicach będzie składać się z trzech części – jednej położonej na południe i dwóch położonych na północ od ul. Igołomskiej, głównie w granicach obszaru przeznaczonego pod Park Naukowo-Technologiczny „Branice”. Tereny będą w pełni uzbrojone pod inwestycje firm działających w obszarze usługowo-przemysłowym. Dużą zaletą tego miejsca jest miedzy innymi położenie – SAG znajduje się przy drodze krajowej numer 79, niedaleko autostrady A4 i drogi ekspresowej S7, a także blisko linii kolejowej.

Koszt całkowity projektu Strefy Aktywności Gospodarczej - Nowa Huta Przyszłości to ponad 85 mln zł, z czego prawie 59 mln to dofinansowanie z Unii Europejskiej W najbliższych tygodniach KNHP będzie też otwierać oferty do przetargu na generalnego wykonawcę północnej części Strefy Aktywności Gospodarczej. W planach jest też rozpoczęcie robót budowlanych przy zbiorniku wodnym nr 1 w Przylasku Rusieckim, gdzie ma działać strefa rekreacji.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus