Są pieniądze do wzięcia! Grodzki Urząd Pracy w Krakowie do 21 grudnia prowadzi nabór wniosków o dofinansowanie podjęcia jednoosobowej działalności gospodarczej. Można zgarnąć 30 tys. zł bezzwrotnej dotacji na zakup urządzeń, maszyn, laptopa, telefonu czy nawet ciężarówki.
Z roku na rok liczba jednoosobowych działalności gospodarczych w Krakowie rośnie. W 2015 roku było ich około 82 tysiące, 5 lat później ponad 95 tysięcy, a obecnie, w pierwszym kwartale 2022 r., odnotowano wzrost liczby małych biznesów do poziomu ponad 102 tysięcy. To pokazuje, że aktualne realia gospodarcze m. in. wpływ wojny rosyjsko-ukraińskiej, kryzys gospodarczy i energetyczny, niestabilna polityka podatkowa czy dalej odczuwalny wpływ pandemii, nie zabijają ducha przedsiębiorczości wśród mieszkańców Krakowa – powiedział dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy Marek Cebulak.
Pieniądze na koncie jeszcze w tym roku
Krakowski urząd pracy prowadzi w tym roku ostatni nabór wniosków o dofinansowanie podjęcia indywidulanej działalności gospodarczej. O przyznaniu dotacji będą decydować urzędnicy z uwagi na ograniczoną liczbę środków. Wnioski są punktowane i szanse na dofinansowanie mają tylko osoby, których wniosek został oceniony na co najmniej 24 punkty (60 proc. maksymalnej liczby). Kolejność złożenia wniosku też ma znaczenie bowiem czasu pozostało niewiele. Tylko 45 pierwszych rozpatrzonych pozytywnie wniosków otrzyma dofinansowanie.
Co ważne, zgodnie z przepisami, pieniądze muszą być wypłacone do końca 2022 roku. W związku z tym urząd najpóźniej do 21 grudnia chce podpisać umowy z wnioskodawcami. Należy zatem się spieszyć i starannie wypełnić wniosek.
Kto może dostać dotację i na co ją wydać?
W regulaminie czytamy, że osoby uprawnione do udziału w konkursie to osoby bezrobotne, poszukujący pracy absolwenci CIS i KIS oraz poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej opiekunowie osób niepełnosprawnych.
Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 30 tys. zł. Pieniądze możemy przeznaczyć m.in. na zakup środków trwałych, maszyn, urządzeń czy programów komputerowych – 100 proc. kwoty wnioskowanej; zakup telefonu – do max. 2 tys. zł; zakup laptopa – do 5 tys. zł; zakup samochodu ciężarowego – 50 proc. kwoty wnioskowanej.
Szczegóły konkursu znajdziecie [TUTAJ].