5 tys. złotych za kilka klików. Pieniądze czekają do końca roku

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miasto i Grodzki Urząd Pracy przypominają, że wciąż działa program wsparcia mikroprzedsiębiorców i osób samozatrudnionych. Ubiegać się można o bezzwrotną dotację w wysokości 5 tysięcy złotych tylko do końca tego roku.

Choć formalnie program ten nie jest podzielony na części, to w wiosennej edycji udział wzięło 55 tysięcy podmiotów, które otrzymały w sumie 270 mln złotych. Te liczby jednak nie wyczerpują ani sumy wszystkich podmiotów, które mogą skorzystać z rządowych środków, ani pieniędzy, które na ten cel są zarezerwowane.

Wiceprezydent Bogusław Kośmider przypomina, że drogą elektroniczną (ale również tradycyjnie, choć urzędnicy niechętnie patrzą na papier) wciąż można złożyć wniosek w Grodzkim Urzędzie Pracy. Według szacunków magistratu jeszcze 46 tysięcy przedsiębiorców może skorzystać z bezzwrotnej dotacji.

O 5 tys. złotych ubiegać się mogą mikroprzedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają więcej niż dziewięć osób, oraz samozatrudnieni. Warunkiem jest to, aby w dniu złożenia wniosku firma była aktywna przynajmniej od 29 lutego tego roku (nie może być zawieszona czy w likwidacji). Aby nie stracić środków, firmy te będą musiały funkcjonować jeszcze trzy miesiące po otrzymaniu pieniędzy.

Wiosenna edycja, zwłaszcza po uproszczeniu zasad cieszyła się niezwykłą popularnością. Dziennie do GUP spływało w okresie szczytowym nawet po 5-6 tysięcy wniosków. Do pracy przy ich rozpatrywaniu oddelegowano 160 osób.

Początkowe problemy związane z brakiem automatyzacji niektórych procedur zostały rozwiązane. Obecnie, jak zaznacza Marek Cebulak, dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy, wnioski są rozpatrywane na bieżąco. Urzędnicy zapewniają, że sytuacja, iż ktoś będzie czekał znaczny czas na pieniądze, nie powinna się zdarzyć.

– Zwłaszcza że ministerstwo pracy reaguje na nasze wnioski na bieżąco i sprawnie – podkreśla Bogusław Kośmider.

Przy składaniu wniosku należy zrobić to starannie, aby urzędnicy nie musieli kontaktować się z potencjalnym beneficjentem. Tym samym szybciej otrzyma się wnioskowane pieniądze. W razie pytań uruchomiona została infolinia: 12 68 68 168, 508 695 161, 510 384 976, 691 944 564, 502 762 479

Wniosek można złożyć NA TEJ STRONIE

comments powered by Disqus